Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Да ли је Ниш технички опремљен да брине о зараженима од еболе? (ВИДЕО)

rssBookmark and Share

23.10.2014. НТВ

Прошлонедељну забринутост изазвана вешћу да Ниш није технички опремљен да брине о зараженима од обеоле, отклонила је данашња потврда градског већника Жарка Ранковића, да је у нишку Клинику за инфективне болести стигла неопходна опрема за збрињавање евентуланих пацијената заражених овим вирусом – који је, у овом тренутку, однео скоро 5.000 живота у западноафричким земљама.

Да ли је Ниш технички опремљен да брине о зараженима од еболе? (ВИДЕО)

И директор Института за јавно здравље у Нишу Бранислав Тиодоровић шаље умирујућу поруку:

"Мале су шансе за епидемију већих размера у Нишу и Србији, јер они који су потенцијални носиоци вируса овде су најчешће у транзиту и не задржавају се пуно".

Међу грађанима Србије нема много страха од еболе али ни знања о тој тешкој и смртоносној болести,, кажу стручњаци. Да ли смо и у којој мери спремни да се заштитимо уколико вирус до нас дође?

"Од пре неколико дана ми смо увели и термо-инфрацрвено мерење, а сада свим путницима из високоризичних земаља проверавамо и температуру. Ово је у њиховом интересу, а онда и у интересу државе да спречимо вирус који је, како видимо, измакао контроли, када се у старту није добро радило", каже Миливој Стевановић, гранични санитарни инспектор.

Болест се преноси директним контактом са крвљу или телесним течностима оболелих или преминулих особа, односно могућим контаминираним предметима, али не и капљично, као код грипа.

У циљу спречавања појаве и ширења болести, отпочела је и обука коју ће проћи око 1.000 здравстевних радника.

"То смо урадили да бисмо чули још неке новине у вези са еболом, најновије епидемиолошке податке и ситуацију, али и да бисмо добили упутства како да пренесемо све ово колегама који би долазили у контакт са зараженим особама", каже епидемиолог Драгиша Митић.

Надлежни тврде да се у Србији примењују све препоруке Светске здравствене организације, и да имамо неопходне протоколе у случају да ебола уђе у Србију.

Због добре локације, јер се налази на осам километара од аеродрома и десет од центра града, Министарство здравља је одлучило да хотел „Национал" буде карантин у случају појаве еболе у Србији. Има 65 соба и 125 кревета.

Међутим, радови на преуређењу хотелских смештаја у карантински простор још нису почели, тако да овај хотел и даље ради као хотел, и прима госте.

"Правилник о функционисању карантина постоји и у складу са тим правилником цео објекат се ставља у ту функцију, тамо ће бити искључиво здраве особе, али које су биле у контакту са сумњивим или потврђеним случајем", каже професор Драган Илић, директор Института за јавно здравље „Милан Јовановић Батут".

Шефови дипломатија 28 земаља чланица ЕУ сутра ће у Луксембургу разговарати о сузбијању епидемије еболе у Африци. Очекује се да ће им одобрити додатну помоћ и усвојити мере да се вирус не би проширио и на Европу.

Због еболе појачана контрола на Аеродрому „Никола Тесла". Од почетка контроле, 148 особа добило решења о обавезном здравственом надзору.

На Аеродрому „Никола Тесла" троје санитарних инспектора проверавало је особе које су допутовале у Србију. Од почетка појачане контроле, 148 особа је добило решења о обавезном здравственом надзору, јер су били у ризичним подручјима или су имали неке симптоме који могу да укажу на вирус.

Здравствени радници у Србији спремни су за појаву првих пацијената оболелих од еболе, хеморалгичне грознице која се појавила у Африци и против које, за сада, не постоји ефикасан лек и терапија.

На адресе свих здравствених установа, инфективних и епидемиолошких служби упућено је упутство, јер је најважније да лекари знају шта треба да раде када се појави пацијент са вирусом еболе, каже проф. др Зоран Величковић, начелник Центра за контролу и превенцију болести.

У Србији није забележен ниједан случај еболе. Ниједна особа није у карантину, али се код нас као и у другим европским земљама примењују препоруке Светске здравствене организације као и упутства надлежних епидемиолошких центара. Садржина овог упутства односи се на рану дијагностику вируса почев од санитарне инспекције на аеродромима и граничним прелазима, примену мера контроле, коришћења заштитне опреме и нарочито праћења контаката особа заражених вирусом еболе.

Вирус еболе заправо потиче из животињског царства, јер је његов домаћин једна врста афричке веверице. После инфекције која се преноси додиром, инкубација вируса у људском организму траје од 2 до 20 дана, а симптоми су повећана телесна температура, главобоља, и унутрашње крварење.

До сада је заражено осам Европљана, од којих су седам хуманитарни радници који су дошли из угрожених земаља. Троје је излечено у Великој Британији, Немачкој и Француској, троје се тренутно лечи у Шпанији, Немачкој и Норвешкој, док је двоје преминуло. У канцеларији Светске здравствене организације за Србију додају да постоје три потенцијална лека против еболе, деривати крви који садрже антитела, антивирусни медикаменти, као и вакцина против еболе, која је тренутно у фази испитивања на људима.

 


#   Жарко Ранковић   Милан Јовановић   Институт за јавно здравље   Зоран Величковић   Министарство здравља   Бранислав Тиодоровић   Никола Тесла   здравствени радници   Драган Илић   епидемиолог   дипломатија
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима