Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ево колики је број пацијента на листи чекања за операције

rssBookmark and Share

21.01.2016. Блиц, Јужна Србија Инфо

72.174 пацијента на листама чекања за 13 врста прегледа и операција.
У Србији се најдуже чека на операцију катаракте, пише Блиц.

Фото: РАС Србија
Фото: РАС Србија

Нишлија Сретен Илић (75) готово годину дана чека да стигне на ред за операцију катаракте. Нада се скором позиву јер се плаши да не ослепи.

- Чекам од априла. Видео сам да је клиника добила најсавременији апарат и надам се да ћу ускоро да добијем ново сочиво на десном оку. Чуо сам да сада оперишу више болесника и да редовно добијају сочива. Код приватника то кошта скоро 100.000 динара - прича Илић.

Илић је један од 72.174 пацијента на листама чекања за 13 врста прегледа и операција. У Србији се најдуже чека на операцију катаракте, али и на дијагностичке прегледе - снимања магнетном резонанцом или скенером, као и за поједине операције на срцу, уградњу кука и колена.

Набавка скенера

У Министарству здравља кажу за "Блиц" да је у протеклих годину и по дана бољом организацијом посла смањен број људи који чекају прегледе и операције, јер је 2014. године, када је Златибор Лончар постављен за министра, на листама било 3.000 пацијената више него данас. Такође, тврде да је смањење и веће "јер се неки пацијенти воде у више установа на листама".

За ову годину планирали смо додатна средства за набавку опреме, пре свега магнета и скенере, тако да и у овој области треба очекивати бољу ситуацију Министарство здравља

- Решени да се са проблемима изборимо, министар Лончар је именовао координаторе за све области у којима постоје листе чекања. Да бисмо постигли још боље резултате, неопходно је улагање у обнову и набавку опреме која је дотрајала или недостаје. Велики посао је већ урађен набавком четири линеарна акцелератора, а у плану је набавка још најмање шест апарата из кредита Светске банке, што би са она три који би требало да буду пуштени у рад у Каменици, трајно решило питање листа чекања за зрачење. За ову годину планирали смо додатна средства за набавку опреме, пре свега магнета и скенере, тако да и у овој области треба очекивати бољу ситуацију - обећавају у Министарству здравља.

Фото: РАС Србија

Операције на оку

Најболнија тачка су, ипак, интревенције на оку, на коју чека скоро 30.000 људи. Проф. др Миленко Стојковић, директор Клинике за очне болести у КЦС, каже за "Блиц" да Србија нема довољно хирурга који знају да раде ове операције.

- Многи центри у Србији готово да не раде ниједну операцију катаракте годишње, а њихов број пацијената се прелива нама. Имамо 22 центра и они би морали да раде макар 1.000 операција годишње, а дешава се да не ураде ни 100 сви заједно. Решење за Србију је да се хирурзима који раде енорман број операција омогући допунски рад уз додатну накнаду - каже проф. др Стојковић.

Др Стојковић упозорава да Србији фале још три офталмолошке болнице које ће радити само катаракте.

Људи иду у приватне клинике, а приватнике треба укључити у систем да раде под истим условима са државним болницама

Проф. др Миленко Стојковић

- Људи иду у приватне клинике, а приватнике треба укључити у систем да раде под истим условима са државним болницама. То смо предложили министру здравља - каже др Стојковић.

У Министарству здравља кажу да су свесни овог проблема и кажу да "то више неће моћи тако".

- Упутићемо свим установама које имају капацитете за ову врсту интервенција директиву за прописивање месечног плана операција. Уколико и тада буде велики број грађана на чекању за офталмолошке интервенције, размотрићемо и укључивање приватних клиника - кажу за "Блиц" у Министарству.

 

Извор: Блиц


#   Клинички центар Ниш   катаракта   Министартво здравља   Златибор Лончар   скенер   операције   Министарство здравља   Клинички центар Србије     Сретен Илић   Миленко Стојковић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима