Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Симптоми који указују да имате висок крвни притисак

Bookmark and Share

30.05.2017. Никола Стојановић

У време када се све ради на брзину, када свакодневица захтева огромни праг толеранције и када смо сви изложени стресу, неопходно је пронаћи начин на који ћете свакодневни стрес каналисати. Сваки човек је прича за себе и свако другачије реагује на проблем, па се и различито нервира због неких потешкоћа.

Симптоми који указују да имате висок крвни притисак

Некада баш та нервоза може довести до повећања крвног притиска, а управо скок крвног притиска и јесте узрокован на нервој бази. Када се човек смири тада се и притисак врати на нормалну вредности, али некада то и није такав случај.

Иако се за висок крвни притисак сматра да је убица модерног доба, неопходно је на време га открити и кренути са његовом успешном регулацијом. Он често може да буде узрок много тежих обољења и болести, тако да обратите пажњу на сопствени огранизам и његову побуну. Други назив за висок крвни притисак је хипертензија, а она се чешће појављује код људи који су пушачи, код алкохоличара, особа које су изложене сталном стресу, као и код гојазнијих и старијих особа.

Симптоми

Мада су симптоми некада неприметни и људи годинама живе са високим крвним притиском, а да то не знају, тек онога тренутка када уоче промену, онда то значи да је дошло до напредовања хипертензија која је проузроковала неко оштећење. Сталне главобоље могу бити показатељ повишеног крвног притиска. Поред вртоглавице, неки од симптома могу бити и помућен вид, али и појава мучнина и крварење из носа. Такође, кратак дах, али и брзо умарање могу указати на хипертензију. Јако лупање срца, крв у урину, као и неправилан рад срца само су неки од сигнала за узбуну. Тек када висок крвни притисак достигне неку озбиљнију фазу тада ови симптоми постају озбиљни и чешће се јављају. Зато је неопходно да одмах обавестите свог лекара, јер уколико то не урадите можете бити изложени појави шлога или срчаног удара.

Регулисање високог крвног притиска

На који начин ћете регулисати хипертензију, зависи од тога да ли је хипертензија блага или не. Благо повишен крвни притисак може да се регулише најпре променама навика у свакодневном животу. Тако се пушачима препоручује да забораве на цигарете и окрену редовним физичким активностима. Гојазније особе би требало да обрате пажњу на свој јеловник и да промене навике у исхрани, тако што ће користити здраве намирнице и тако довести до смањења броја килограма. Уколико промене у начину живота не покаже резултате у року од 3 до 6 месеци, онда би требало обратити се лекару који ће вас упутити на даља испитивања.

Не постоји општи лек за смањење крвног притиска, јер је свака особа инивидуа за себе, па самим тим ће и терапија бити другачија. Некада могу да буду пресудне године особе, некада претходна терапија или болести, тако да се лекови преписују за сваку особу понаособ. Лекови ће имати дејство тек након одређеног времена, а некада се могу појавити и нежељена дејства, тако да је неопходно обавестити лекара о свакој нежељеној промени коју приметите.

Свакако уз лекове, за регулисање високог крвног притиска је важно да се придржавате здравих животних навика, правилне исхране као и да имате редовну физичку активност, јер ће тада ефекат лекова бити бржи.


#   крвни притисак   стрес   хипертензија
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима