Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Србија на дну лествице добровољних даваоца органа

rssBookmark and Share

04.10.2015. Јужна Србија Инфо, Танјуг

Учесници Јесењег симпозијума о трансплантацји и донирању органа упозорили су данас у Новом Саду да је Србија на самом европском дну по броју донора и истакли да је неопходан знатно већи број давалаца органа у нашој земљи.

Србија на дну лествице добровољних даваоца органа

Учесници Јесењег симпозијума о трансплантацји и донирању органа упозорили су данас у Новом Саду да је Србија на самом европском дну по броју донора и истакли да је неопходан знатно већи број давалаца органа у нашој земљи.

На скупу одржаном у оквиру нове кампање Министарства здравља “Продужи живот”, којој се прикључила и “Хемофарм” Фондација, наведено је да у Србији постоји тек три донора на миллион становника, наведено је у саопштењу “Хемофарм” Фондације. 

“Борба са предрасудама кроз едукацију је кључна за промену свести, па самим тим и ове неславне статистике“, закључено је на симпозијуму посвећеном трансплатационој медицини, који је организовало Удружење фармацеута Војводине.

“Хемофарм“ Фондација, као главни покровитељ симпозијума одржаног у Централној згради Универзитета у Новом Саду, организовала је потписивање донорских картица.

Један од истакнутих предавача на симпозијуму, директор Управе за биомедицину др Ненад Милојичић, напоменуо је да Србија има веома добро обучене медицинске екипе који познају сложени процес трансплатације органа, али је додао да је и даље изазов организација на свим нивоима. 

Као посебно важно др Милојичић истиче потребу да ова тема буде констатно присутна у нашој јавности.

“Велики помак је национална кампања ’Продужи живот’ Министарства здравља, којој се од скора прикључила и Хемофарм Фондација“, рекао је др Милојичић истакавши да је та кампања “одраз напора и државе и професије, али и друштва у целини, да пацијенти не буду само редни број на листи, у ишчекивању шансе за нови живот“.

Са једном донорском картицом, казао је он, теоријски може да буде спасено између седам и 12 живота а, како је додао важно је нагласити да су 20 пута веће шансе да неко добије орган, него да буде донор. 

“Ова тема је планетарно актуелна, јер чак и у државама у којима је свест о њеном значају на високом нивоу, листе чекања су непрегледне“, каже др Милојичић и напомиње да истовремено, “одлука појединца да потпише донорску картициу представља по мом професионалном уверењу, највиши ступањ хуманости и један етички чин“.

У Београду, Нишу и у Новом Саду у последње време обављене су трансплатације јетре, срца и бубрега.

На симпозијуму на тему “Трансплантациона медицина – индикације, процедуре и имуносупресивни лекови“ говорили су водећи стручњаци из те области у нашој земљи, међу којима су и проф. др Игор Митић, проф. др Милотка Фабри и доц. др Лада Петровић.

“Наша идеја је била да окупљајући медицинске професионалце, лекаре, еминентне предаваче из области трансплантационе медицине, као и представнике фармацеутских кућа, покушамо да у жижу јавности друштва поново вратимо донорство као тему од изузетног значаја“, рекла је председница Удружења фармацеута Војводине Ивана Штрбац.

“Потписивањем донорских картица мислим да смо потврдили да је хуманост суштина позива здравствених професионалаца“, додала је Ивана Штрбац.

У наредном периоду кампања “Продужи живот“ биће подигнута на виши ниво, у контексту организовања предавања, догађаја, социјалне едукације, са циљем да се подигне свест у друштву.

Кроз кампању и доступност донорских картица и механизми информисања ће бити поједностављени, наведено је у саопштењу.


#     Министартво здравља   Игор Митић   кампања   Продужи живот   донор
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима