Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Срамота: Погледајте које своте новца наши попови узимају од народа

Bookmark and Share

11.02.2014. Курир

Да човек не поверује, зар ово није тежак безобразлук?

Срамота: Погледајте које своте новца наши попови узимају од народа

Кад сам заказивао венчање у цркви, свештеник ми је рекао да морамо да платимо таксу од око 4.000 динара, а посебно, њему на руке, да дамо још толико за венчање. Нисам могао да верујем шта чујем. Само неколико дана после тога мој друг је требало да закаже крштење сина и поп му је тражио 5.000 динара. Па зар то није безобразлук? Ово је испричао М. Н., из Србије један од многих који су се јавили нашој редакцији и пренели своју огорченост на свештена лица, која без икаквог правилника и ценовника узимају позамашне своте од народа.

Незадовољство

Српска православна црква није прописала цене, нема званичан ценовник услуга, али свештена лица уредно од верника траже новац за све могуће православне обреде. Велики број људи буни се због износа за венчање, крштење или сахрану, које свештеници сами одређују, али на крају увек плате. Оно што је најгоре јесте то што свештена лица узимају огроман новац искључиво за своје потребе. Тако, на пример, такса за опело у појединим црквама је око 3.000 динара, али породица поред тога мора додатно да плати попу минимум 5.000 динара. То значи да сахрана кошта око 100 евра. Исти случај је и с венчањима и свадбама. Такса за крштење у једној цркви у Нишу износи 1.000 динара, али поп тражи још 7.000. Наравно, цене се разликују од епархије до епархије, а одређују их надлежни епископи, без икакве контроле. Колике год да су, верници се слажу да су папрене.Верски аналитичар Мирко Ђорђевић каже каже да свештеник који врши одређени чин треба да узме од верника онолико колико он жели да приложи.

Правило не постоји

- Правило које важи у цркви је да верник да новца колико има. Било да је у питању венчање, крштење, опело, било освештавање куће, свако ће дати онолико колико може. Наравно да се може десити да неки свештеник тражи много више, али требало би да прихвати онолико колико му се да. Уколико се деси да верник није у доброј финансијској ситуацији, свештеник би у том случају требало да каже: „Све је у реду, потпуно разумем вашу ситуацију“ - каже Ђорђевић и додаје да свештено лице ни у ком случају не може ускратити услуге вернику, јер је то црквено правило.


#   сахрана   црква   крштење   венчање   Српска православна црква
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима