Стратегијом развоја до успона пољопривреде
Сточарство у Србији налази се на најнижим гранама до сада, а у тој области се бележи пад од 1,5 до три одсто на годишњем нивоу. Ипак, Србија има бројне перспективе за развој сточарства, као и квалитетно земљиште и много пашњака и ливада, речено је јуче на петој Националној конференцији о агробизнису.
Зауставити пад
Државни секретар Министарства пољопривреде Маја Тимотијевић казала је да се у сточарству од 1990. године бележи пад од 1,5 одсто годишње, као и да је број и квалитет грла дошао на најнижу тачку.
- У Србији имамо просечно 0,35 условних грла по хектару, док је у Европи тај просек једно условно грло по хектару - рекла је Тимотијевићева на скупу у Привредној комори Србије (ПКС).
Србија има бројне перспективе за развој сточарства, као што су релативно квалитетно земљиште и велике површине под ливадама (641.000 хектара ливада и 837.000 хектара пашњака).
Тимотијевићева је нагласила да је сточарство замајац пољопривреде и напоменула да ће аграрни буџет за наредну годину бити на отприлике истом нивоу као у 2013, али да ће средства бити другачије расподељена, и то у корист сточарства.
- Радимо и на доношењу нове стратегије развоја пољопривреде, јер је сточарство грана која не трпи неизвесност и мора да се планира много година унапред - навела је Тимотијевићева.
Унапредити расе
Директорка департмана за сточарство Пољопривредног факултета у Новом Саду Снежана Тривуновић рекла је да је неопходно унапредити расни састав неких врста, јачати домаћу генетику, повећати бројно стање стоке свих врста, као и број грла под контролом продуктивности (уматичена грла с педигреом).
- Што се тиче пласмана на страна тржишта, треба подићи конкурентност домаћих произвођача, усагласити се с регулативом ЕУ и обезбедити потребне сертификате и квалитет производа - навела је Тривуновићева.
Председник Удружења одгајивача оваца и коза „Бикара“ Владимир Канкараш тврди да није све тако црно као што изгледа, да њихово удружење ради на унапређењу производње, илуструјући то увозом 700 коза из Француске.
- Од 2016. године тражићемо и престанак откупа грла која нису у систему контроле квалитета - казао је Канкараш.
Деценија за обнову фонда
Саветник председника ПКС Војислав Станковић рекао је да је удео сточарства у пољопривредној производњи у 2013. спао на 28,6 одсто, указујући да он у добро структурисаним пољопривредама износи 50 одсто. Према његовим речима, стопа пада у сточарству износи од два до три одсто годишње, а за обнову основног стада какво смо имали осамдесетих треба нам минимум 10 година.
#
државни секретар
конкурентност
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Продавала козметику без дозволе
- Ниш креира културну будућност
- Реакција СНС-а на тврдње др Милића
- Руски пијаниста Дмитриј Маслејев 11. марта у Нишу
- Временска прогноза
- Пад дилера у Нишу
- Мир, фабрика робота и плате од 1.320 евра
- Међународни дан жена
- Милић на Фејсбуку изнео своју верзију његове смене
- Донација Милшпеда за УКЦ Ниш
- Пад др Драгана Милића
- Ђаци уредили парк цркве Светог Прокопија
- Српски интернирци у Норвешкој 1942–1945.
- Топлана предложила нову цену грејања
- Семафор МСП: Повећан опрез због Блиског истока
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Вест дана у Нишу: Пад Драгана Милића - смењен са места руководиоца Клинике за кардиохирургију
- Алексиначка опозиција заказала седницу као подршку пољопривредницима, већина најављује изостанак
- Поезија која оставља траг: Представљање књиге Љубинке Бубе Вранић у Нишком културном центру
- Снимање филма о доктору Лазићу мења режим саобраћаја у Нишу
- У потпуности завршено финансирање фрескописања Храма у Дубочици
- Опозиција тражи укидање Српско - руског хуманитарног центра у Нишу, Ми – Снага народа против
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- Стигао извештај о угинућу шкољки
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла











