Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Да ли је расхлађивање у Нишу на великим врућинама ризично?!

rssBookmark and Share

Нишка Бања 11.07.2013. Autor: Z.M.

Вода са 13 јавних чесама у Нишу је бактериолошки исправна, а Светиниколска чесма је хемијски неисправна, па је не би требало пити воду са ње у већим количинама. Такође, вода у градским базенима безбедна је за купање, саопштено је из нишког Института за јавно здравље.

Да ли је расхлађивање у Нишу на великим врућинама ризично?!
Према резултатима најновијег кварталног узорковања извора, Институт је утврдио да је вода бактериолошки исправна на свим нишким јавним чесмама, што је и те како важно у време „тропских“ врућина. Контролисана је вода на чесмама које су прикључене на градски водовод, али и оним које то нису, какве су Светиниколска и Кованлучка чесма у градској општини Палилула или Школска чесма у општини Нишка Бања. Узоркована је и вода са најновије нишке чесме, Требињске, која је поклон овог босанског града Нишу, поводом 17 векова Миланског едикта. Она је пуштена у рад 14. јуна, када је узет узорак, али ће, као и било која нова водоводна инсталација, морати да прође кроз „одговарајуће хемијске третмане одређеном дозом дезинфекционог средства“, како би се наново обавило испирање и узорковање.

- Све јавне чесме у граду имају добар квалитет воде, осим чесме код Цркве Светог Николе, која је стандардно лоша, тако да би због свакодневног конзумирања њене воде могло да дође и до озбиљнијих обољења. Ова чесма би требало да иде на хитну санацију како би могла да се користи за пиће. Она не представља акутни ризик по здравље, али апелујемо на грађане да ту воду не пију често, већ да се оријентишу на точећа места у својим становима и кућама, а ако су на отвореном, да користе воду са јавних чесама које су прикључене на градски водовод - каже за градски интернет портал „Цитy оф Ниш„ Снежана Глигоријевић из нишког Института за јавно здравље.

Она додаје да се грађани „слободно“ могу расхлађивати и на градским базенима, који су три пута узастопно детаљно проверавани, како би се видео ефекат пречишћавања и дезинфекције, који су морали да се ураде пред почетак купалишне сезоне. Провера воде у базенима редовно се обавља и једном седмично. Много већу опасност по здравље могу представљати мањи базени, по кућама или мањим хотелима, уколико се неадекватно рукује постројењем за пречишћавање и дезинфекцију.

- Сви узорци са градских јавних базена који су прошли кроз нашу лабораторију су микробиолошки исправни, а неки од њих још увек дотерују „хемију“. То не значи да њихова вода није хемијски исправна, већ да постоје неки параметри који морају да се уклопе у врло строге норме воде за пиће. Ми у Србији немамо правилник за базенске воде, па смо према њима прилично строги, али им и помажемо у нашем домену - каже Глигоријевићева.

Институт за јавно здравље је, иначе, надлежан за контролу извора и вода на територији Нишавског и Топличког округа, а по Закону о водама једини има право да издаје доказ о здравственој исправности воде на подручју које покрива. Анализе воде обавља и јавно-комунално предузеће „Наисус“, које се бави водоснабдевањем Ниша и околине.

Проверавају се и мањи базени

- Ове године нам се нису јавили ради контроле воде базени код мотела Наис, као и базен „Фенси“ код Казнено-поправног дома, који су престали са радом. Сваке седмице пак контролишемо остале градске јавне базене, али и неке мање, као што су „Аквадомино“ у Првој Кутини, „Грин парадајз“ у Нишкој Бањи и „Пополенд“ у Паљини - каже Глигоријевићева.


#   Нишка Бања   здравље   Институт за јавно здравље   интернет   јавне чесме   пречишћавање
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима