Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Da li je rashlađivanje u Nišu na velikim vrućinama rizično?!

rssBookmark and Share

Niška Banja 11.07.2013. Autor: Z.M.

Voda sa 13 javnih česama u Nišu je bakteriološki ispravna, a Svetinikolska česma je hemijski neispravna, pa je ne bi trebalo piti vodu sa nje u većim količinama. Takođe, voda u gradskim bazenima bezbedna je za kupanje, saopšteno je iz niškog Instituta za javno zdravlje.

Da li je rashlađivanje u Nišu na velikim vrućinama rizično?!
Prema rezultatima najnovijeg kvartalnog uzorkovanja izvora, Institut je utvrdio da je voda bakteriološki ispravna na svim niškim javnim česmama, što je i te kako važno u vreme „tropskih“ vrućina. Kontrolisana je voda na česmama koje su priključene na gradski vodovod, ali i onim koje to nisu, kakve su Svetinikolska i Kovanlučka česma u gradskoj opštini Palilula ili Školska česma u opštini Niška Banja. Uzorkovana je i voda sa najnovije niške česme, Trebinjske, koja je poklon ovog bosanskog grada Nišu, povodom 17 vekova Milanskog edikta. Ona je puštena u rad 14. juna, kada je uzet uzorak, ali će, kao i bilo koja nova vodovodna instalacija, morati da prođe kroz „odgovarajuće hemijske tretmane određenom dozom dezinfekcionog sredstva“, kako bi se nanovo obavilo ispiranje i uzorkovanje.

- Sve javne česme u gradu imaju dobar kvalitet vode, osim česme kod Crkve Svetog Nikole, koja je standardno loša, tako da bi zbog svakodnevnog konzumiranja njene vode moglo da dođe i do ozbiljnijih oboljenja. Ova česma bi trebalo da ide na hitnu sanaciju kako bi mogla da se koristi za piće. Ona ne predstavlja akutni rizik po zdravlje, ali apelujemo na građane da tu vodu ne piju često, već da se orijentišu na točeća mesta u svojim stanovima i kućama, a ako su na otvorenom, da koriste vodu sa javnih česama koje su priključene na gradski vodovod - kaže za gradski internet portal „City of Niš„ Snežana Gligorijević iz niškog Instituta za javno zdravlje.

Ona dodaje da se građani „slobodno“ mogu rashlađivati i na gradskim bazenima, koji su tri puta uzastopno detaljno proveravani, kako bi se video efekat prečišćavanja i dezinfekcije, koji su morali da se urade pred početak kupališne sezone. Provera vode u bazenima redovno se obavlja i jednom sedmično. Mnogo veću opasnost po zdravlje mogu predstavljati manji bazeni, po kućama ili manjim hotelima, ukoliko se neadekvatno rukuje postrojenjem za prečišćavanje i dezinfekciju.

- Svi uzorci sa gradskih javnih bazena koji su prošli kroz našu laboratoriju su mikrobiološki ispravni, a neki od njih još uvek doteruju „hemiju“. To ne znači da njihova voda nije hemijski ispravna, već da postoje neki parametri koji moraju da se uklope u vrlo stroge norme vode za piće. Mi u Srbiji nemamo pravilnik za bazenske vode, pa smo prema njima prilično strogi, ali im i pomažemo u našem domenu - kaže Gligorijevićeva.

Institut za javno zdravlje je, inače, nadležan za kontrolu izvora i voda na teritoriji Nišavskog i Topličkog okruga, a po Zakonu o vodama jedini ima pravo da izdaje dokaz o zdravstvenoj ispravnosti vode na području koje pokriva. Analize vode obavlja i javno-komunalno preduzeće „Naisus“, koje se bavi vodosnabdevanjem Niša i okoline.

Proveravaju se i manji bazeni

- Ove godine nam se nisu javili radi kontrole vode bazeni kod motela Nais, kao i bazen „Fensi“ kod Kazneno-popravnog doma, koji su prestali sa radom. Svake sedmice pak kontrolišemo ostale gradske javne bazene, ali i neke manje, kao što su „Akvadomino“ u Prvoj Kutini, „Grin paradajz“ u Niškoj Banji i „Popolend“ u Paljini - kaže Gligorijevićeva.


#   Niška Banja   zdravlje   Institut za javno zdravlje   internet   javne česme   prečišćavanje
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima