Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Форензичари траже дрогу у школама

rssBookmark and Share

20.06.2013. Autor: Večernje Novosti

Од септембра све основне школе у Нишу биће тестиране на присуство наркотика. Форензичари ће утврђивати присуство најчешћих опијата у овом делу Европе

Форензичари траже дрогу у школама

Учионице, фискултурне сале, тоалети, ходници, кваке, па чак и делови дворишта биће на мети форензичара. У оквиру пројекта „Нишке школе без дроге - сигурно место за ђаке“, наредне школске године све школске установе које похађају основци биће тестиране на присуство наркотика.

Како је планирано, узорци који се испитују узимаће се са површина које деца најчешће додирују, а најсавременијим форензичарским тестовима детектоваће се присуство најчешћих опијата у овом делу Европе као што су кокаин, хероин, марихуана, „екстази“ и „спид“.

А да ли је и у којим образовним установама било дроге, биће објављено тек када се пројекат заврши. Планирано је и да се родитељима ђака саопшти само које су врсте дрога пронађене у школи, а они који буду посумњали у своју децу моћи ће добију материјал којим би их сами тестирали.

У Основној школи „Учитељ Таса“ у Нишу, у којој је недавно већ обављено тестирање на присуство наркотика, кажу да свакако треба деловати превентивно.

- Ако постоји и најмања опасност да у школама постоје недозвољене супстанце, треба упозорити родитеље и предузети даље акције - каже за „Новости“ директор ове школе Миодраг Пејић.

Пројекат, који ће бити реализован захваљујући донацијама неколико компанија, подржао је и Град Ниш, јер се њиме код младих подиже свест о штетности коришћења дроге.

- У последњих неколико година забрињавајуће је што школарци у Нишу у све већој мери почињу да користе тзв. лаке дроге, траву и наркотике и то у све ранијем узрасту, још у основним школама.

Први покушаји експериментисања са дрогом почињу у последњим разредима основне школе, а запажено је да у једној генерацији и по неколико њих буду регистровани као проблематични. Школа је тада обавезна да родитељима скрене пажњу на такво понашање ученика, да им пружи даља упутства и, уколико је потребно, упути их у специјализоване установе.

Родитељи то, наравно, доживљавају као страшну вест, а неки од њих и не желе да је прихвате. Дешава се да у средњу школу дође ђак са већ стеченом навиком коришћења траве, наркотика или комбинације са алкохолом. Њихов коментар за овакве поступке је: „Па то сви раде“ и у томе не виде ништа лоше.

Проблем је и што су наркотици лако доступни и код њихове куповине нема скоро никакве контроле. А пубертетске године и карактерише кокетирање са опасношћу, бунтовност и жеља да се проба нека мала опасност. У овом периоду млади су склони да експериментишу и нису у стању да се својим ставом супротставе окружењу и групи која их за њихове године привлачи неким ексклузивним понашањем.

РАЗЛИЧИТ СТАТУС ПОРОДИЦА

ПОРОДИЦЕ из којих се регрутују будући наркомани врло су различите. Најчешће се ради о дисфункционалним породицама и о онима у којима је изражена доминација мајке, али су све врло различите по економском и образовном статусу.

ПОВЕЉА

ИСКЉУЧИВО се тестирају школске површине на којима деца додиром остављају трагове зноја, који се касније испитују. Према повељи УН, како им се не би повредила права, деца не смеју да се тестирају тако што им се узима крв или урин на тестирање.


#   школе
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима