Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Напуштено Куршумлијско село оживело на један дан

rssBookmark and Share

07.06.2013. Autor: Kurir Foto: Kurir

Последњи пут литије су у овом селу прослављене давне 1997. године, а последњи мештанин се иселио 2000. године

Напуштено Куршумлијско село оживело на један дан

Више од стотину некадашњих мештана напуштеног куршумлијског села Тачевац, које се налази на самој административној линији са Косовом, и њихових потомака, дошло је на празник Свету Јелу да обележи сеоске литије.

Последњи пут литије су у овом селу прослављене давне 1997. године, а последњи мештанин се иселио 2000. године.

Педесетих година прошлог века у овом селу је живело око 500 душа. Рат, близина Косова, сталне провокације Албанаца, пуцњава, крађа стоке, лоша веза са општинским центром… Све је то утицало да и последњи мештанин напусти село-каже Миле Копривица из Куршумлије, који је рођен у овом селу.

Данас је Тачевац аветињски празан. Куће срушене или нахерене, већина без црепа, који је завршио са друге стране брда-на Косову. Оџаци порушени, тарабе однете... Тишина, која говори више од речи.

-У послератним годинама полиција нас је пратила кад смо ишли на задушнице. А село је у Србији, или централној Србији, како хоћете, каже један од старијих мештана.

Иако су раштркани по Србији и свету, Орбовићи, Копривице, Тончићи, Рућићи, Царићи, Андријашевићи…никада нису заборавили место где су рођени и где су им остали гробови предака.Договорили су се да сви који могу дођу на Свету Јелу и после 17 година прославе литије, како се то вазда радило у овом селу.

Први је стигао Милосав Орбовић из Торонта. Његове куће одавно нема, па је ноћ провео на ливади, у врећи за спавање.-Није ми то пало тешко. Иако је село пусто а ни моје родне куће нема, ипак сам био свој на своме. Дошао сам да подигнем споменик деди солунцу и још неколицини предака, који су погинули у разним ратовима и не зна им се гроб. Бар ће им споменик бити у селу где су рођени-прича са сетом Орбовић, показујући околна брда где је некада чувао стоку.Село пусто, а напунило се људи, макар само на овогодишњу Свету Јелу. Пошто више нема ни сеоксе светиње-храста где су се некада славиле литије, људи су се окупили у дворишту Милована Тончића, домаћина литија, који је за ову прилику подигао И шатор.

-Све је ово лепо, али пут је катастрофалан. У село може да се дође само теренским возилима или пешице-каже Тончић.Објашњавајући да су пристигли потомци из Канаде, Немаћке, Београда, Ниша, Прокупља, Куршумлије идругих градова, Тончић каже да оволико људи у Тачевцу није било одавно.

На сеоским литијама препознавали су се и поздрављали заборављени рођаци, некадашње прве комшије, другови из детињства. Смењивали су се радост и туга, смех и сузе. Заорила се и песма, она планинска, снажна, јака, из пуних плућа. Орила су се брда Таћевачка, играло се и коло, а весеље је зачињено пуцњима, како се некада оглашавало рођење детета. Симболично, Тачевац се поново родио. Макер на један дан-на Светру Јелу.

Дошли и последњи мештани Тачевца

На сеоске литије дошли су и последњи становници Тачевца, Која и Љубица Алексић. Која је последњих месеци 1999.и почетком 2000. године пушкомитраљезом сам чувао своје огњиште и неколико пута отерао нападаће с Косова. Ипак, на наговор деце морао је и он да се исели. Тада је умро Тачевац.

-Дошла сам на две штаке али ни за живу главу нисам хтела да пропустим да макер још једном видим пуно село у коме сам се родила, удала и изродила деци-каже Љубица док пали свећу на гроб својих предака.


#   полиција   село
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима