Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Наставницима у штрајку 6.000 динара мања плата

Bookmark and Share

02.03.2015.

Због држања скраћених часова од по 30 минута просветни радници месечно ће остати без 6.000 динара, пише "Данас."

Наставницима у штрајку 6.000 динара мања плата

Како "Данас" наводи, толико ће им у просеку бити смањена плата од 19. фебруара, што је датум када су два од четири синдиката потписала споразум са владом о прекиду протеста.

Прошлонедељна најава Министарства просвете да ће се штрајкачима обрачунавати плата само за време које држе наставу већ има ефекта.

Тако је, рецимо, око 10 одсто чланова Форума средњих стручних школа Београда у овом тренутку одустало од штрајка, а председник синдиката Милорад Антић наводи да ће се због страха од смањења плата тај број вероватно повећати наредних дана.

Он ипак не очекује да ће се председници синдикалних организација по школама повући, након што је министарство саопштило да ће им укинути додатак на плату за вршење те функције, јер нису потписали посебан колективни уговор. Антић истиче да су председници синдиката до 2008. ту функцију обављали волонтерски, а да су заузврат били ослобођени дела наставе.

"Ако 5.000 динара буде разлог да прекину штрајк, они не треба да седе на тим местима. Људи су у овај штрајк ушли са ризиком и уз велику вероватноћу да ће им плата бити смањена због тога што држе часове по 30 минута. Министар досад није примењивао ту меру, али сада покушава да уценама угуши штрајк", сматра Антић, који је и члан штрајкачког одбора испред Синдиката радника у просвети Србије.

Из те синдикалне организације су поручили да, уколико министар смањи плате запосленима који су наставили штрајк, школска година неће моћи да се заврши док се часови не надокнаде. А по надокнади часова, просветарима ће морати да буде исплаћена одузета зарада.

На коментар новинарке листа Данас да наставници немају обавезу да надокнаде часове ако су у законском штрајку, Антић одговара да су "ђаци од почетка штрајка изгубили огроман број часова, за које је речено да ће се надокнадити кроз додатни и допунски рад".

Ако просветним радницима буде смањена плата, те надокнаде неће бити, поручује Антић.

У Синдикату радника у просвети Србије и Унији синдиката просветних радника, који су одбили да потпишу споразум са владом, указују да су просветним радници у последња три месеца више пута смањиване плате.

"Прво је скоро половини просветних радника умањена зарада и до 13 одсто по основу новог обрачуна минулог рада само код последњег послодавца. Потом је влада својим програмом мера штедње умањила зараде просветним радницима за 10 одсто. Након тога је министар просвете наложио директорима школа да председницима синдикалних организација укину додатак за вршење те функције који им по Закону о раду и посебном колективном уговору припада. Само пет дана касније, уследио је нови налог директорима школа да просветним радницима који су у законском штрајку умањи зараде у непознатом проценту", објашњавају синдикати.

О даљој стратегији протеста чланови председништва Синдиката радника у просвети Србије и Уније синдиката просветних радника и њихов заједнички штрајкачки одбор расправљаће на сутрашњој седници.


#   просвета   синдикат   штрајк   Министарство просвете     школска година
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима