Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ниш: На бувљак по књиге

rssBookmark and Share

27.07.2015. Белами, Јужна Србија Инфо

До почетка нове школске године остало је још нешто мање од месец и по дана, а на бувљаку у Нишу родтељи основаца и средњошколаца се већ распитују за половне уџбенике.

Ниш: На бувљак по књиге

Продају их деца како би сакупили неки динар да себи купе књиге за следећи разред, али су уџбеници могли да се купе и код продаваца које већ сваког викенда виђамо на овој пијаци. Купци су се највише интересовали за уџбенике из осмог разреда јер је овај комплет и најскупљи у књижарама и потребно је за њега издвојили и преко 16.000 динара. Родитељи свој поступак објашњавају тиме да ће новац који на овај начин уштеде употребити за куповину школског прибора за који ће морати да издвоје таман толико колико и за комплете књига.

„Књиге су солидно очуване, мада се види да су коришћене, али то родтељима не значи ништа“, каже продавац на бувљаку који има поприлично богату понуду уџбеника.

„Продајемо само књиге и ту и тамо по који радни лист ако није попуњен, али куповина и само књига је велика уштеда. Некада су Нишлије код нас куповале само лектуру, а сада, све, па чак и свеске ако их има, бојице, пернице. Јесу коришћене, али се то мало очисти, дотера и може да се користи и даље“, тврди овај продавац.

Исто мисле и купци. Родитељи ваде списак књига који су добили на крају школске године од учитеља или разредног старешине и крећу у потрагу.

„Најважније нам је да знамо ко је аутор уџебеника и ко је издавач. Све остало није битно“,каже мајка будућег осмака и додаје:

„Ово је једини начин да детету купимо све за школу, а да се мало и уштеди. У књижарама нови уџбеник кошта и до 900 динара, а када се то помножи са бројем предмета заболи вас глава. Оде ти цела плата само за књиге. Овде по цени једног могу да купим и четири уџбеника, све зависи колико продавци траже за њих“.

књиге 01А цена школских књига на бувљаку је 200 до 250 динара. Ако неко купује више уџбеника може цена да падне и на 150 динара. Тако су тадовољни и продавци и родитељи, али се права препродаја уџбеника тек очекује крајем августа и почетком септембра. Прошле године је у то време почетак Обреновићеве улице био праплављен књигама, а деца су помало стидљиво нудила књиге из претходног разреда продавајући их буквално буд зашто.

„ И прошле године смо куповали књиге на бувљаку и у Обреновићевој улици и ништа нам није сметало“, објашњава отац једног нишког основца.

„ Прво су деца погледала да им те књиге одговарају или не, а онда смо одабрали шта да купимо. Цена је прошле године по уџбенику била 300 до 350 динара, а сада чекамо да конкуренција постане мало већа па да кренемо у куповину. Овакав начин куповине је, ипак, најповољнији, а деци не смета што књиге нису нове“, закључује наш саговорник.

На бувљаку али и у Обреновићевој улици није било прошле године само уџбеника за ниже разтеде. Углавном су продаване књиге од петог до осмог разреда, биологија, хемија, физика, математика, читанке, музичка и ликовна култура. Могли су да се пронађу и различити издавачи и различити аутори, па коме шта треба.

За родитеље је куповина уџбеника у књижарама превелик издатак.

„Ако овако уштедимо биће више за куповину школског прибора и нешто од обуће и одеће. Не може се све. Плате су мале, а септембар је месец када деца полазе у школу и спрема се зимница. Уштинеш мало овде, мало онде и некако се преживи“, каже мајка основца која носи повећи куп књига.

Нишлије се не стиде да пазаре на бувљаку књиге. До сада су били у потрази само за оним ретким издањима. Уџбенике нико ни да погледа. Последњих година се ситуација променила. Траже се књиге за основце. Ту и тамо се промакне и нека књига за средњошколце. Има и оних за средње стручне школе.

„Поред уџбеника људи траже и атласе. Оне чувене велике географске атласе који су мало скупљи али вреде. Све може да се прода, свака књига нађе свог купца“, кажу профавци, а купци додају:

„Све има своју цену, нама овде на бувљаку тренутно највише одговорају цене, а књиге ко књиге. Деца их прочатају, подвуку у њима шта им је најважније, а онда када се заврши школска година поцепају. Испадне да смо бацили паре у празно. Ономе ко жели да учи није важно да ли је књига нова или стара“.


#   школе   ученици   родитељи   књиге   цене   школска година
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима