Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Отворен Ургентни центар са 23 лежаја

rssBookmark and Share

29.12.2012. Стефан Радовић

У Нишу је данас отворен Ургентни центар са укупно 23 лежаја који ће збрињавати болеснике са подручја које обухвата 2,5 милиона становника.

Отворен Ургентни центар са 23 лежаја
Ургентни центар отворио је државни секретар Министарства здравља проф. др Владимир Ђукић, у присуству државног секретара тог министарства Милоша Јефтовића и руководства Клиничког центра (КЦ).

"Министарство здравља ставило је као апсолутни приоритет Клинички центар у Нишу, чиме спроводи своју замисао о што бржој ревитализацији у здравственом смислу југа Србије", рекао је Ђукић приком отварања Ургентног центра.

Одговарајући на питање како коментарише чињеницу да је нишки Клинички центар последњи у Србији који отвара Ургентни центар, Ђукић је рекао да је "то фактор инертности претходних руководстава и одсуство сваке воље за разлику од изузетне енергије садашњег руководећег тима проф. др Зорана Радовановића".

Ђукић је казао да је "посао лекара и особља у ургентним центрима и одељењима интензивне неге најтежи могући посао и да мора да буде боље плаћен у односу на друге делове Клиничког центра".

Он је најавио да ће се тражити модус како да се запосленима са највећим степеном оптерећења тај тежак рад и призна.

Ургентно одељење у склопу хирушке клинике прерасло је од 19. октобра у Ургентни центар и тиме се сврстало "раме уз раме" са осталим Клиничким центрима у Србији, рекао је врашилац дужности директора КЦ проф. др Зоран Радовановић.

Он је напоменуо да је руководећи тим обећао отварање Ургентног центра и да је то обећање испуњено за мање од 100 дана, као и да је ово важан корак у брзом и ефикасном збрињавању болесника са подручја које обухвата 2,5 милиона становника.

Директор Ургентног центра у Нишу примаријус Миодраг Лазић рекао је да ће тај центар имати два моноблока, за хирушка стања који је потпуно опремљен и интернистичка стања који је у изградњи.

Ургентни центар је место где долазе најтежи пацијенти, ту се ради реанимација, брза дијагностика и интервенција, болесник се задржава од 48 до 72 сата и упућује на интензивну негу на неку од клиника у зависности од доминантности повреде.

Лазић је рекао да је за два месеца у Ургентном центру, рачунајући ранији капацитет од девет лежајева, обављено 4.130 прегледа, 185 пријема и урађена је 81 операција.

Годишњи просек прегледа у ургентном одељењу, а сада у Ургентном центру са проширењем капацитета, износи између 32.000 и 36.000 пацијената.

Важност брзог збрињавања полутрауматизованих пацијената и губитка такозваног "златног сата" за указивање помоћи, Лазић је илустровао податком да је у 90 одсто случајева искрварење оновни узрок смртног исхода.


#   Зоран Радовановић   Клинички центар   Министарство здравља   Ургентни центар   Миодраг Лазић   државни секретар
@tigerzoki @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима