Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Претње новинару нису кривично дело?

rssBookmark and Share

Алексинац 02.06.2014. Лидија Георгијев, РТС

Више јавно тужилаштво у Нишу одбило је приговор новинарке РТС-а Драгане Сотировски из нашег дописништва у Нишу, на одлуку Основног јавног тужилашптва у Алексинцу које је одбацило кривичну пријаву против директорке Специјалне болнице у Сокобањи др Љиљане Исаковић, за упућене претње.

Претње новинару нису кривично дело?

Претње које је новинарки РТС-а упутила директорка Специјалне болница "Сокобања", незадовољна њеним прилогом о дешавањима у тој установи, јавно су осудила оба новинарска удружења. Међутим, Више јавно тужилаштво у Нишу сматра да та претња није "озбиљна" и да су "створени само субјективни елементи кривичног дела".

Подсећамо да је новембра прошле године, после емитовања прве у серијалу прича о дешавањима у Специјалној болници "Сокобања" у којој ради двадесеторо узбуњивача, директорка Болнице је, незадовољна причом, телефоном упутила претње ауторки прилога, што су јавно осудила оба новинарска удружења

Заменик вишег јавног тужиоца у Нишу Добривоје Перић закључио је да речи које је директорка болнице упутила ауторки прилога, емитованог на РТС-у, не подлежу кривичном делу угрожавања сигурности. Без саслушања оштећене новинарке, Тужилаштво је донело решење:

"Речи ‘Запамтићеш ти мене’ не могу се сматрати квалификованом претњом којом се директно прети на живот и тело оштећне или чланова њене породице. Код оштећене су створени само субјективни елементи кривичног дела, али није било објективних јер, пријављена није упутила озбиљну претњу већ само незадовољство извештајем који је на телевизији објављен."

"Запрепашћен сам одлуком Тужилаштва и мислим да је нажалост код Тужилаштва постала пракса да претње новинарима не схватају озбиљно", рекао је поводом тог решења Петар Јеремић, председник Извршног одбора Удружења новинара Србије. "Надам се да ће више инстанце у овој земљи наћи повода за реаговање и да ће се овај случај истражити до краја."

Четири сведока дикректорке који су, како се наводи, били у њеној канцеларији док је телефонирала новинарки, изјавили су да није било претњи нити грубих и непријатних речи.

Интересантно је, међутим, да су сведоци, међу којима су помоћница директорке, секретарица, главна сестра и пи-ар Болнице били заједно у службеним просторијама у време емитовања прилога, чак 50 минута по истеку радног времена и то у канцеларији директорке у којој нема телевизора, па ни могућности да заједно погледају прилог.

Уколико се прети новинару који ради свој посао, како наводи Круна Савовић, адвокат Независног удружења новинара Србије, казна ће свакако бити строжа од казне којом би био осуђен неко ко прети било којем лицу које се не бави тим послом.

После првог текста у Блицу о злоупотребама у Специјалној болници Сокобања, и дописнику тог медија из Тимочке крајине упућени су индиректни притисци да од истраживња одустане.

"Било је индиректног нуђења новца", каже Иван Поповић, дописник Блица из Тимочке крајине. "То је мени била прва ситуација и први случај да ми неко нуди мито да престанем да пишем и да почем да пишем један леп текст, односно позитиван за ту установу."

Подсећамо да је на основу бројних кривичних пријава, случај Специјалне болнице, у којој се од 2008. указује на различите незаконите радње и даље у Основном јавном тужилаштву у Алексинцу.

Саслушање сведока у случају осумњичене директорке Љиљане Исаковић, заказано је за 13. јун.


#   Алексинац   Сокобања   Љиљана Исаковић   Драгана Сотировски   Више јавно тужилаштво   Петар Јеремић   главна сестра   Иван Поповић
#GradonacelnicaN @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима