Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Средњошколци покренули петицију за осавремењивање рачунарства у средњим школама

Bookmark and Share

19.02.2014.

Група средњошколаца београдских гимназија покренула је иницијативу за осавремењавање наставног програма предмета Рачунарство и информатика у средњим школама.

Средњошколци покренули петицију за осавремењивање рачунарства у средњим школама

Много је проблема у школском систему, стручњаци углавном тврде да не школујемо кадрове за стваран живот.

У информатичкој области није ништа другачије. Иако је једна од водећих извозних грана управо у сектору рачунарске индустрије (ИТ) и та област није довољно уређена, посебно у сфери школовања нових кадрова.

Стога су се средњошколци организовали и покренули иницијативу. О овој иницијативи имали смо прилике да причамо са Страхињом Крстићем (fb, tw:@strahinja_k), учеником Девете гимназију на Новом Београду.

 

Проблем
- У трећој години школовања ђаци се први пут сусрећу са програмирањем, бар велика већина. Оно што обрађујемо јесте Delphi 7 из 2002. године. Да, 2002. године. Започео сам ову петицију исфрустриран количином непотребних ствари на којима се инсистира.

Какво је то средњошколско програмирање?
- Желео бих пре свега да се оградим, нисам упознат са радом свих средњих школа, цела ова идеја је тек почела и тек треба успоставити контакте. Описаћу како изгледа програмирање у мојој школи, као и целокупан предмет којим се овде бавимо. Верујем да има изузетака - професора који разумеју у ком добу живе, и ако сте професор информатике а не препознајете себе у критикама што следе, молим вас да ме контактирате путем неке од друштвених мрежа како би разменили утиске, предлоге, сугестије и слично.

Математика, не информатика. Када би програмирање које ми радимо имало слоган, тако би гласио. Једина веза са програмирањем различитих софтвера из света који нас окружује јесу најопштији принципи програмирања. Поделићу са вама три задатка која су ми прва пала на памет и које бих издвојио као примере (стигли смо тренутно до if и else области, ко се икад бавио програмирањем зна о чему се ради):
- Саставити програм који од уписаног четвороцифреног броја формира нови тако што цифре које су парне дели са два, а непарне умањује за један.
- Саставити програм који одређује да ли три уписана броја могу бити мерни бројеви страница троугла и ако могу, какав је тај троугао?
- Дате су странице a и b и дијагонала d1 паралелограма. Саставити програм који одређује који је то паралелограм (квадрат, правоугаоник, ромб, ромбоид).

Сигурно сте препознали о чему је реч.
Други проблем је застарелост. Прочитали сте већ у првом пасусу да ми радимо у програмерском окружењу Delphi из 2002. године. У неким школама ђаци раде и у Паскалу, који је много старији. Зашто је то тако? Имамо један школски предмет за који немамо довољно стручан кадар. Професори информатике већином нису информатичари. То су математичари, машинци, професори ОТО-а и тако даље. Међутим, то није највећи проблем. Највећи проблем је што се нико не усавршава. Лакше им је да нам предају оно што су они радили на факултету пре 20, 30 година него да и они науче нешто ново и то нам пренесу. Такође, многи не могу да схвате да смо ми генерација која је одрасла уз компјутер. Нама је миш трећа рука, а многи од нас брже куцају на тастатури него што пишу оловком. Тако можемо налетети на реченице у скриптама попут: Постоје две основне радње које могу да се обаве помоћу миша: притисак – цлицк и одвлачење драг анд дроп. И слично.

Шта се дешава у другој деценији другог миленијума?
Погледајте око себе. Сваки други човек гледа у свој смартфон, сви су на Фејсбуку, Твитеру и слично. Не занима ме да ли је нешто паралелограм и какав је. Занима ме како свет функционише. Како функционише технологија, каква је улога информатике у свему томе? Како ми можемо да дамо свој допринос? Увек извиру нове идеје за неки нови сајт, неку нову апликацију. Могу ли ја да уновчим нешто од тога? Како да поставим свој сајт на интернет? Како да развијемо креативност уместо што бивамо свакодневно затупљени непотребним информацијама?
Желимо да покренемо иницијативу. Немамо зацртан број потписа, желимо само да нас буде што више. Имамо неке предлоге, али желимо да чујемо ваше. Мора нас бити што више како ниједан проблем не би остао испод тепиха. Информатика је азбука 21. века, а ми морамо да се организујемо како би описменили нашу земљу.

 

Петицију можете подржати кликом на следећи линк

https://www.change.org/en-AU/petitions/informatikapromene-peticija-za-modernizaciju-plana-rada-i-usavr%C5%A1avanje-profesora-predmeta-ra%C4%8Dunarstvo-i-informatika-u-srednjim-%C5%A1kolama

#InformatikaPromene

 

Вероватно ће и стручни људи из области информатичке дидактике дати своју реч. Вероватно је да информатика није област интересовања свих младих људи, али информатичка писменост јесте тренд и правац развоја.

Са застарелим наставним програмима тај правац није одржив. Политичари се декларативно залажу за јачање ИТ сектора, у принципу се своди на давање пара фирмама од којих се може узети провизија.

Подржавање ове петиције јесте мали, али значајан корак.


#   школе   информатика   настава   ИТ сектор
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима