Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Srednjoškolci pokrenuli peticiju za osavremenjivanje računarstva u srednjim školama

Bookmark and Share

19.02.2014.

Grupa srednjoškolaca beogradskih gimnazija pokrenula je inicijativu za osavremenjavanje nastavnog programa predmeta Računarstvo i informatika u srednjim školama.

Srednjoškolci pokrenuli peticiju za osavremenjivanje računarstva u srednjim školama

Mnogo je problema u školskom sistemu, stručnjaci uglavnom tvrde da ne školujemo kadrove za stvaran život.

U informatičkoj oblasti nije ništa drugačije. Iako je jedna od vodećih izvoznih grana upravo u sektoru računarske industrije (IT) i ta oblast nije dovoljno uređena, posebno u sferi školovanja novih kadrova.

Stoga su se srednjoškolci organizovali i pokrenuli inicijativu. O ovoj inicijativi imali smo prilike da pričamo sa Strahinjom Krstićem (fb, tw:@strahinja_k), učenikom Devete gimnaziju na Novom Beogradu.

 

Problem
- U trećoj godini školovanja đaci se prvi put susreću sa programiranjem, bar velika većina. Ono što obrađujemo jeste Delphi 7 iz 2002. godine. Da, 2002. godine. Započeo sam ovu peticiju isfrustriran količinom nepotrebnih stvari na kojima se insistira.

Kakvo je to srednjoškolsko programiranje?
- Želeo bih pre svega da se ogradim, nisam upoznat sa radom svih srednjih škola, cela ova ideja je tek počela i tek treba uspostaviti kontakte. Opisaću kako izgleda programiranje u mojoj školi, kao i celokupan predmet kojim se ovde bavimo. Verujem da ima izuzetaka - profesora koji razumeju u kom dobu žive, i ako ste profesor informatike a ne prepoznajete sebe u kritikama što slede, molim vas da me kontaktirate putem neke od društvenih mreža kako bi razmenili utiske, predloge, sugestije i slično.

Matematika, ne informatika. Kada bi programiranje koje mi radimo imalo slogan, tako bi glasio. Jedina veza sa programiranjem različitih softvera iz sveta koji nas okružuje jesu najopštiji principi programiranja. Podeliću sa vama tri zadatka koja su mi prva pala na pamet i koje bih izdvojio kao primere (stigli smo trenutno do if i else oblasti, ko se ikad bavio programiranjem zna o čemu se radi):
- Sastaviti program koji od upisanog četvorocifrenog broja formira novi tako što cifre koje su parne deli sa dva, a neparne umanjuje za jedan.
- Sastaviti program koji određuje da li tri upisana broja mogu biti merni brojevi stranica trougla i ako mogu, kakav je taj trougao?
- Date su stranice a i b i dijagonala d1 paralelograma. Sastaviti program koji određuje koji je to paralelogram (kvadrat, pravougaonik, romb, romboid).

Sigurno ste prepoznali o čemu je reč.
Drugi problem je zastarelost. Pročitali ste već u prvom pasusu da mi radimo u programerskom okruženju Delphi iz 2002. godine. U nekim školama đaci rade i u Paskalu, koji je mnogo stariji. Zašto je to tako? Imamo jedan školski predmet za koji nemamo dovoljno stručan kadar. Profesori informatike većinom nisu informatičari. To su matematičari, mašinci, profesori OTO-a i tako dalje. Međutim, to nije najveći problem. Najveći problem je što se niko ne usavršava. Lakše im je da nam predaju ono što su oni radili na fakultetu pre 20, 30 godina nego da i oni nauče nešto novo i to nam prenesu. Takođe, mnogi ne mogu da shvate da smo mi generacija koja je odrasla uz kompjuter. Nama je miš treća ruka, a mnogi od nas brže kucaju na tastaturi nego što pišu olovkom. Tako možemo naleteti na rečenice u skriptama poput: Postoje dve osnovne radnje koje mogu da se obave pomoću miša: pritisak – click i odvlačenje drag and drop. I slično.

Šta se dešava u drugoj deceniji drugog milenijuma?
Pogledajte oko sebe. Svaki drugi čovek gleda u svoj smartfon, svi su na Fejsbuku, Tviteru i slično. Ne zanima me da li je nešto paralelogram i kakav je. Zanima me kako svet funkcioniše. Kako funkcioniše tehnologija, kakva je uloga informatike u svemu tome? Kako mi možemo da damo svoj doprinos? Uvek izviru nove ideje za neki novi sajt, neku novu aplikaciju. Mogu li ja da unovčim nešto od toga? Kako da postavim svoj sajt na internet? Kako da razvijemo kreativnost umesto što bivamo svakodnevno zatupljeni nepotrebnim informacijama?
Želimo da pokrenemo inicijativu. Nemamo zacrtan broj potpisa, želimo samo da nas bude što više. Imamo neke predloge, ali želimo da čujemo vaše. Mora nas biti što više kako nijedan problem ne bi ostao ispod tepiha. Informatika je azbuka 21. veka, a mi moramo da se organizujemo kako bi opismenili našu zemlju.

 

Peticiju možete podržati klikom na sledeći link

https://www.change.org/en-AU/petitions/informatikapromene-peticija-za-modernizaciju-plana-rada-i-usavr%C5%A1avanje-profesora-predmeta-ra%C4%8Dunarstvo-i-informatika-u-srednjim-%C5%A1kolama

#InformatikaPromene

 

Verovatno će i stručni ljudi iz oblasti informatičke didaktike dati svoju reč. Verovatno je da informatika nije oblast interesovanja svih mladih ljudi, ali informatička pismenost jeste trend i pravac razvoja.

Sa zastarelim nastavnim programima taj pravac nije održiv. Političari se deklarativno zalažu za jačanje IT sektora, u principu se svodi na davanje para firmama od kojih se može uzeti provizija.

Podržavanje ove peticije jeste mali, ali značajan korak.


#   škole   informatika   nastava   IT sektor
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima