Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Сваки дан по две особе гину на српским путевима

Bookmark and Share

28.11.2015. РТС

На српским путевима сваког дана просечно погину две особе. До новембра је погинуло 55 особа више него раније, а најугроженији су пешаци, деца, мотоциклисти и бициклисти, где је стопа пораста 20 одсто. Нажалост, и у Европи је слично. Од 2014. године, погинуло је 13 хиљада учесника у саобраћају.

Сваки дан по две особе гину на српским путевима

Деца најчешће гину као пешаци или сувозачи, а често се возе на предњим седиштима, иако је то строго забрањено. Највећи број њих вози се без одговарајућих заштитних седишта и корпи.

"Троје деце ове године страдали су као пешаци, а чак деветоро као сапутници. Ако се узме да је прошле године погинуло само десет малишана повећање броја погинулих у овој полулацији је чак 20 одсто", наводи директор Агенције за безбедност саобраћаја Милан Божовић.

У Агенцији за безбедност саобраћаја спремају анализу ових података и акције која ће већ следеће године бити спроведене на најугроженијим категоријама у саобраћају, деци, пешацима и мотоциклистима.

У Европи, где је за само једну годину погинуло 13.000 ових ученика у саобраћају, планирају да од 2020. године пропишу радаре у свим аутомобилма који би спречили бар 60 одсто несрећних случајева.

"Тест који спровдимо у Европи предвидео је три сценарија. Први укључује пешака који претрчава пут брзином од осам километара на час док се аутомобил креће брзинама од 20 до 60 километара. У другој верзији теста, особа која прелази улицу хода брзином од пет километара, а брзина кретања возила је такође 20 до 60 километара", наводи Ханакан Мансон из шведске академије безбедности.

Он истиче да је трећим сценаријом обухваћено дете-пешак које истрчава на пут између паркираних возила, тако да га систем детектује нешто касније него када паркираних аутомобила ту не би било.

Ови системи користе ласерске сензоре, радаре и камере, како би на време открили пешака или неку другу препреку на путу, безбедно зауставили возило или смањили брзину ако је удар неизбежан.

Већ сада их произвођачи аутомобила уграђују серијски у новије моделе средње и више класе, а од 2020. године планира се серијска уградња у сва возила направљена у Европи .


#   саобраћај   Милан Божовић   Агенција за безбедност саобраћаја
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима