Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Svaki dan po dve osobe ginu na srpskim putevima

Bookmark and Share

28.11.2015. RTS

Na srpskim putevima svakog dana prosečno poginu dve osobe. Do novembra je poginulo 55 osoba više nego ranije, a najugroženiji su pešaci, deca, motociklisti i biciklisti, gde je stopa porasta 20 odsto. Nažalost, i u Evropi je slično. Od 2014. godine, poginulo je 13 hiljada učesnika u saobraćaju.

Svaki dan po dve osobe ginu na srpskim putevima

Deca najčešće ginu kao pešaci ili suvozači, a često se voze na prednjim sedištima, iako je to strogo zabranjeno. Najveći broj njih vozi se bez odgovarajućih zaštitnih sedišta i korpi.

"Troje dece ove godine stradali su kao pešaci, a čak devetoro kao saputnici. Ako se uzme da je prošle godine poginulo samo deset mališana povećanje broja poginulih u ovoj polulaciji je čak 20 odsto", navodi direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Milan Božović.

U Agenciji za bezbednost saobraćaja spremaju analizu ovih podataka i akcije koja će već sledeće godine biti sprovedene na najugroženijim kategorijama u saobraćaju, deci, pešacima i motociklistima.

U Evropi, gde je za samo jednu godinu poginulo 13.000 ovih učenika u saobraćaju, planiraju da od 2020. godine propišu radare u svim automobilma koji bi sprečili bar 60 odsto nesrećnih slučajeva.

"Test koji sprovdimo u Evropi predvideo je tri scenarija. Prvi uključuje pešaka koji pretrčava put brzinom od osam kilometara na čas dok se automobil kreće brzinama od 20 do 60 kilometara. U drugoj verziji testa, osoba koja prelazi ulicu hoda brzinom od pet kilometara, a brzina kretanja vozila je takođe 20 do 60 kilometara", navodi Hanakan Manson iz švedske akademije bezbednosti.

On ističe da je trećim scenarijom obuhvaćeno dete-pešak koje istrčava na put između parkiranih vozila, tako da ga sistem detektuje nešto kasnije nego kada parkiranih automobila tu ne bi bilo.

Ovi sistemi koriste laserske senzore, radare i kamere, kako bi na vreme otkrili pešaka ili neku drugu prepreku na putu, bezbedno zaustavili vozilo ili smanjili brzinu ako je udar neizbežan.

Već sada ih proizvođači automobila ugrađuju serijski u novije modele srednje i više klase, a od 2020. godine planira se serijska ugradnja u sva vozila napravljena u Evropi .


#   saobraćaj   Milan Božović   Agencija za bezbednost saobraćaja
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima