Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

''Враћали су нас из амбуланте, нису хтели да нас приме иако смо инвалиди''

rssBookmark and Share

04.12.2013. Autor: Rts

Особе са инвалидитетом, запослене у нишком предузећу "Вук Караџић" већ неколико месеци немају здравствено осигурање. Однедавно ипак могу да се лече, захваљујући иницијативи скупштине овог предузећа и сарадњи са нишким Заводом за здравствену заштиту рандика, али и даље не могу да остваре све здравстене услуге.

''Враћали су нас из амбуланте, нису хтели да нас приме иако смо инвалиди''

Њихова фирма нема новца за оверу здравствених књижица, па су запослени у заштитној радионици "Вук Караџић", тешко стизали до лекара. Здравствено осигурање немају од марта.

"Враћали су нас из амбуланте, нису хтели да нас приме иако смо инвалидна лица, зато што нису биле оверене књижице", каже Љубомир Вељковић, радник.

"Требало је да идем код специјалисту, за руке, пошто сам падала, и нису хтели да ме приме, због неоверену књижицу, имала сам и упут имала сам све, али нису хтели да ме приме", каже Весна Младеновић, радница.

Међу првима који су затражили помоћ лекара у нишком Центру за здравствену заштиту особа са инвалидитетом је Владимир Митровић. Јавио се због високе температуре и бронхитиса.

"Нисам могао нигде да се обратим, јер нико није могао ни да ме прими са температуром коју ја имам. Једино сам овде могао да будем примљен, дата ми је адекватна терапија", каже Владимир Митровић, радник предузећа "Вук Караџић".

Могућност да се лече добили су сви запослени, али и чланови њихових породица. Овде могу да добију разне услуге-од лабораторијских анализа до ултразвучних прегледа.

"Све ово што овде радимо, радимо у складу са законом поштујући ту законску процедуру, доктрину професионалне етике, кодекс професионалне етике и Хипократову заклетву", каже др Слађана Мајкић, специјалиста медицине рада.

Апотека ипак за њх остаје затворена, не могу да добију ни упуте за болничко лечење, а споразум са Заводом за здравствену заштиту радника, само је привремено решење.

"Државне институције треба да реше проблем и надлежно Министарство треба да обезбеди посао овој заштитној радионици, јер уколико град и буџетска предузећа повере посао предузећу, онда ће бити пара за плаћање доприноса", каже Јордан Ивановић, члан Скупштине предузећа "Вук Караџић".

Када би подзаконским актима било регулисано да само 20 одсто потреба буџетских фирми у граду својом штампарском делатношћу подмирује предузеће "Вук Караџић", било би и новца за здравствено осигурање ових радника.


#   особа са инвалидитетом   Јордан Ивановић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима