Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

За чиновнике у Куршумлији и 13. плата

rssBookmark and Share

Куршумлија 10.01.2012. Извор: Мондо

Иако је Куршумлија једна од најсиромашнијих општина у Србији, са просечном месечном зарадом од око 23.000 динара, локалне власти частиле су за Нову годину запослене тринаестом платом.

Сиромашна Куршумлија частила 13. плату
Сиромашна Куршумлија частила 13. плату

Нема се, може им се - локалну управу ове општине криза није спречила да пред Нову годину службеницима подели додатне зараде

Из општинског буџета у ту сврху издвојено је око четири милиона динара. Тако су додатну зараду, која је по неким проценама износила 65 до чак 80 одсто месечних примања, добили службеници општине, чланови Општинског већа и сви радници јавних предузећа.

Иницијатива да се на овај начин награде запослени у општини потекла је од Синдиката запослених, а то је подржала и председница општине Куршумлија Весна Јаковљевић.

Према подацима Националне службе за запошљавање, Куршумлија је на дну листе по висини зарада у Србији, а око 15 одсто грађана је незапослено. Због сиромаштва и тешке социјалне ситуације с којом се већ годинама бори ова општина, грађани Куршумлије огорчени су због оваквог понашања локалних власти.

"Ма, то је нечувено! Општинари су ретки у Куршумлији који имају редовне и солидне плате, па могу мирно да спавају. Не питају се како је осталима који раде код приватника или су изгубили посао. Боље да су онима који немају посао поделили новац, а себи симболичне награде, као ранијих година", сматра Павле Обрадовић.

Са њим се слаже и Новак Станковић који каже да је тај новац требало да се искористи за побољшање услова живота у овој средини.

У неколико ужичких јавних предузећа запосленима је пред празнике исплаћено по 7.000 динара. Иако су нека од ових предузећа пословала са губитком, то их није спречило да поделе додатне зараде. И запосленима у градској управи и јавним предузећима у Ваљеву крајем године исплаћене су јубиларне награде, а слично су прошли и службеници у Пожаревцу, којима су током прошле године исплаћени бонуси укупне вредности 36 милиона динара.

Ниједан буџетски корисник у Параћину није добио 13. плату, исто је и у Врању, док су у Пироту последњи пут тринаесте плате исплаћиване пре више од 20 година. Запослени у управи Зајечара пред Нову годину добили су тек први део новембарске плате.

"Деле новац између себе, па се после жале да људи одлазе одавде. Биће тако и даље, када општина очигледно не жели да задржи своје становнике", истиче Новак за "Преш".

Заменик председника Скупштине Куршумлија Бранислав Јовановић каже да је било боље тај новац дати социјално угроженим грађанима или уложити у инфраструктуру.

"Непримерно је у овој ситуацији да се неком дели тринаеста плата. Нормално је да одлука наиђе на револт јер је просечна плата у овом крају 15.000 динара. Иако је УРС део власти, нисмо хтели да подржимо ову одлуку, али је председник општине другачије одлучио", наводи Јовановић.

Шеф одборничке групе ДСС у локалној скупштини Радољуб Видић сматра да су паре узалудно потрошене.

"Имајући у виду да се Куршумлија налази на једном од последњих места по стандарду и развијености у Србији, ове паре су узалудно утрошене и вређају народ. Половина запослених у општини ионако ништа не ради, а сада им се даје још једна плата"; каже Видић, и додаје да је и ранијих година било новчаних награда за празнике, али не тако великих.

Без обзира на негодовање и у самој општини, нико од запослених није одбио да прими додатну плату. Иако нису познати тачни износи, претпоставља се да је председник општине добио више од 50.000, а заменик око 49.000 динара. Председник општине Весна Јаковљевић поручила је јуче преко секретарице да је презаузета и да не може да разговара са новинарима који су цео дан покушавали да од ње добију изјаву.



#   Куршумлија   Весна Јаковљевић   Радољуб Видић   социјално угрожени   Бранислав Јовановић   председник општине   јубиларне награде
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима