Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

U Nišu održana rasprava Nacrta zakona o udžbenicima

rssBookmark and Share

28.11.2014. Južna Srbija Info

Nacrtom zakona o udžbenicima predviđeno je da besplatne udžbenike dobiju materijalno najugroženiji učenici od prvog razreda osnovnih škola do srednjoškolaca

U Nišu održana rasprava Nacrta zakona o udžbenicima

Najavljeno je i smanjenje obima udžbenika kao i limitiranje njihove cene

Besplatni udžbenici za učenike osnovnih i srednjih škola, limitirana cena koju će odrediti Ministarstvo prosvete, neuke i tehnološkog razvoja, smanjenje obima udžbenika, samo su neke od novina u Nacrtu zakona o udžbenicima o kojima je juče bilo reči tokom prve javne rasprave održane u Nišu na  Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija. O novinama i izmenama koje će se naći  januara u skupštinskoj proceduri govorila je Zorana Lužanin, pomoćnik ministra prosvete. Javnoj raspravi su prisustvovali direktori osnovnih i srednjih škola, a posebno interesovanje za raspravu vladalo je kod direktora srednjih stručnih škola budući da se jedna od novina odnosi i na udžbenike za stručne predmete koji nisu godinama menjani.

''Nacrt zakona o udžbenicima ima za cilj da ispravi sve nepravilnosti koje se nalaze u pretodnom zakonu i tako omogući učenicima da dobiju kvalitetnije udžbenike“, kazala je Zorana Lužanin. ''Novim zakonom se menja i projekat koji se tiče besplatnih udžbenika. Do sada su besplatne udžbenike dobijali samo učenici nižih razreda osnovnih škola, a sada je u planu da se to proširi i na osnovce iz starijih razreda ali i na učenike srednjih škola. Kako smo sredstvima ograničeni i ne mogu svi da dobiju besplatne udžbenike uveden je kriterijum, a tiče se socijalnog statusa porodice. Tako će besplatni udžbenici otići u ruke onih učenika koji su materijalno najugroženiji. Novina je i u tome da te udžbenike učenici neće vraćati“, naglasila je Zorana Lužanin.

U izdavačkoj kući ''Klet'' misle drugačije. . Smatraju da je Nacrt zakona potpuno retrogradan, neustavan, koji sadrži čak 7 članova o kojima direktno odlučuje Ministar. To je potpuna ''kopija'' hrvatskog zakona i ne razumemo zašto moramo da se ugledamo na njihovo iskustvo kad su naša dostignuća ništa manje pozitivna, ako ne i bolja. Zakon će uprosečiti produkciju udžbenika i samim tim znanja naših učenika - rekla za Južnu Srbiju Info, Gordana Knežević Orlić, direktorka "Kleta".

Ona je dodala i da Nacrt zakona o udžbenicima predviđa smanjenje obima udžbenika.

''Primedbe roditelja da deca nose preteške torbe i da su knjige preobimne, stoje, a paradoksalno zvuči i podatak da udžbenik iz matematike ima 450 stranica“, navela je Zorica Lužanin. ''Zakonom je predviđeno da se ide sa smanjenjem obima. Osim toga idemo i sa uvođenjem elektronskog dodatka koji će uticati na to da udžbenici budu kvalitetniji.i cena udžbenika biće limitirana.O njenoj visini će odlučivati resorno ministarstvo“.

Prema njenim rečima učitelji, nastavnici i profesori neće mođi više da zahtevaju od učenika dodatna učila za nastavu.

''Ukoliko se to dogodi smatraće se da je nastavnik napravio težu povredu radne obaveze. Sva nastavna sredstva je dužna da obezbedi škola i to je sastavni deo bibliotečko-informativne građe i izvora koje učenici mogu da koriste u nastavi“, kazala je Lužanin.

Posebno velike promene, kada se radi o udžbenicima, očekuju se kod srednjih stručnih škola koje pohađa 75 odsto dece srednjoškolske populacije.

''Veliki broj stručnih predmeta u stručnim školama nisu pokriveni novim udžbenicima, a đaci nastavu prate uz pomoć udžbenika od pre desetak i više godina. Nadamo se da će od iduće godine i đaci srednjih stručnih škola dobiti nove udžbenike. Jedan od razloga zbog čega se to nije dogodilo do sada je mala tiražnost ovih knjiga“, objasnila je Lužanin.

Tu nije kraj novinama koje donosi Nacrt zakona o udžbenicima. Zakonom je predvuđeno da se ukinu licence za izdavače, ali će oni ubuduće morati naknade za izdavanje udžbenika  plaćati Zavodu za unapređenje nastave. Osim toga Ministarstvo prosvete će svake četvrte godine objavljivati javni poziv za  podnošenje zahteva za odobravanje udžbenika.

''Svake četvrte godine biće objavljivan i Katalog udžbenika koji su obavezni za učenike, a u isti biće uvršćeni oni udžbenici koje odaberu profesori iz škola koje pohađaju najmanje 15 odsto đaka od ukupnog broja“, zaključila je Lučanin.

Kada su u pitanju udžbenici za stručne predmete sa zamenicom ministra prosvete slažu se i direktori srednjih stručnih škola.

"U mnogim školama su uvedeni novi obrazovni profili ili su inovirani stari, ali se udžbenici nisu promenili godinama i ne prate te promene“, kaže Nebojša Sokolović, direktor ETŠ „Nikola Tesla“. Zajednica elektrotehničkih škola je raspravljala o tome i ona je spremna da se uhvati u koštac sa ovim problemom čak i kao izdavač jer znamo šta nam je potrebno, a možemo i da predložimo autore tih udžbenika koji su eminentni stručnjaci. Na taj način bi se olakšao i rad učenicima."

Povodom Nacrta zakona o udžbenicima održaće se još dve javne rasprave u decembru i to u Beogradu i Subotici.

 


#   Ministarstvo prosvete   javna rasprava   nacrt zakona   udžbenici   Zorana Lužanin   Nikola Tesla   javni poziv   besplatni udžbenici
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima