Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Badem simbol plodnosti i sreće

Bookmark and Share

13.02.2014. Dragan Đorđević

Badem je orašasto voće poreklom iz Kine i bliski je srodnik kajsije, breskve, višnje i šljive. U Evropi uspeva u Sredozemlju i deo je tradicije mnogih kultura (ušećeren simbolizuje plodnost, ljubav, dobro zdravlje i sreću).

badem
badem

Glavne sorte badema su slatki i gorki. Slatki se obično jede sirov ili prži, dodaje se jelima i prerađuje u puter, ulje ili mleko. Gorki je otrovan i nejestiv, ali ako se kultiviše, od njega može da se dobije esencijalno ulje.

Sastav

100 g badema sadrži 578 kcal, 21,3 g proteina, 50,6 g lipida i 19,7 g ugljenih hidrata...
Obiluje mineralima (100 g zadovoljava dnevne potrebe za bakrom i manganom), koji pospešuju aktivnost enzima važnog u borbi protiv slobodnih radikala, kao i održavanje zdravog nervnog i endokrinog sistema, normalizaciju krvnog pritiska i rad štitaste žlezde.

Bogat je vitaminima B grupe, fosforom, cinkom i gvoždem, a sadrži i vitamin E, inače moćan antioksidans koji snižava povišen holesterol.

Magnezijum iz badema opušta arterije i obezbeduje bolji protok kiseonika (istraživanja su pokazala da 45 g badema dnevno smanjuje rizik od srčanih bolesti).

30 g badema sadrži istu količinu kalcijuma kao i 1/4 šoljice mleka, zbog čega se posebno preporučuje osobama alergičnim na mleko.

Zbog obilja folne kiseline, badem se preporučuje u trudnoći.
Belančevine u bademu su biološki vredne, dobre su kao zamena za me-so i preporučuju se vegetarijancima.

Bademovo ulje mnogi preporučuju u lečenju dermatitisa.
Dugo se smatralo da sadrži isuviše masnoća, ali su nedavna istraživanja pokazala da 90 odsto ovog voća čine nezasićene masti, da je koristan u dijetama jer daje osećaj sitosti.

Sveži bademi imaju sladak ukus i mirišu na orah, a ako je ukus gorak, užegli su.

S obzirom na to da obiluju masnoćom, da ne bi užegli, važno je da se čuvaju u hermetički zatvorenoj posudi na tamnom, hladnom i suvom mestu. U frižideru mogu da se čuvaju nekoliko meseci.

Ako su vam potrebni oljušteni bademi, prelijte ih vrućom vodom, sačekajte nekoliko minuta, ocedite, isperite hladnom vodom i lakše ćete da ih oljuštite.


Maska za lice od badema
Sameljite 10 badema i pomešajte sa jogurtom da dobijete masu koja se lako razmazuje.Ovu masku od badema namažite na očišćeno lice, sačekajte 25 minuta, i isperite mlakom vodom.

Badem u kuhinji
Badem možete da dodajete u testa za kolače, pudinge, kremove, ali i da njime ukrašavate torte i kolače (smesom od šećera i mlevenih badema). Nekoliko kapi esencije badema možete da sipate u krem i čokoladni fondi i da poslužite sa suvim ili svežim voćem, ili biskvitima.

Sitno seckane bademe dodajte zobenim pahuljicama, sušenim kajsijama, brusnici i suvom grožđu i pomešajte sa jogurtom. Možete i da ih jedete kao međuobrok uz sveže voće.

Probajte mediteranski namaz od crnih maslina i badema, uz dodatak iseckanog peršuna, limunovog soka i maslinovog ulja. Poslužite ga uz tost hleb i svežu šargarepu.

Zelenu salatu prelijte mešavinom soka nara i pečenih listića badema, a blanširan brokoli prelijte sokom limuna i listića badema. Bademi se slažu i uz piletinu i ribu.


#   voće
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima