Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Прво чишћење Мораве, а онда кажњавање

rssBookmark and Share

Врање 13.04.2011. Аутор: В. Ристић

Након упозоравајућег видео-снимка о стању загађења Јужне Мораве, у петак 15. априла, почеће чишћење корита Јужне Мораве

Обухватиће и уклањање мноштва дивљих депонија дуж тока реке од Врања до Алексинца.

Прво чишћење Мораве, а онда кажњавање

Врање - Чишћење корита Јужне Мораве у оквиру акције „Очистимо Србију“ почеће у петак 15. априла, а обухватиће и уклањање мноштва дивљих депонија дуж тока реке од Врања до Алексинца. На терену су већ организоване групе волонтера, а највећи број њих очекује се на подручју врањске општине где је и загађење највеће.

Јужна Морава и њене обале годинама се користе као депонија, место где несавесни грађани одлажу пластичне кесе, флаше и остали отпад. У време док су на југу Србије радила предузећа из области дрвне и хемијско прерађивачке индустрије Јужна Морава је у свом току од Бујановца до Предејана доживљавала у више наврата „еколошку смрт“, па је у једном тренутку вода у овој реци била стручно оцењена као четврта категорија, што значи да није било услова за опстанак живог света.

Акција је покренута након објављивања снимка који су начинили чланови врањског Клуба екстремних спортова који су намеравали да сплаваре Моравом. Рафтинг је онемогућила велика количина смећа, флаше и кесе које плутају реком, али и лешеви угинулих животиња. Њихов снимак дивље депоније и отпада на обали на сајту „Јутјуб“ добио је назив „Тужна Морава“.

- Хтели смо да покажемо колико је ситуација на реци катастрофална - каже за Данас аутор видео-записа Србољуб Пешић. Смећа у речном току највише има од Златокопа код Врања до Врањске бање. Водостај реке је сада већи, па вода отпад носи дуж тока. На обалама су и дивље депоније.

Иако град Врање има најсавременију еколошку депонију у Србији, несавесни грађани отпад и даље бацају поред реке, не марећи што тиме загађују околину. Град Врање формирао је штаб за праћење ситуације на Јужној Морави.

- Поставићемо табле и контејнере поред реке и уколико појединци и даље буду бацали смеће у реку или на обале, ангажоваћемо комуналну инспекцију која ће кажњавати преступнике - потврдио је за Данас заменик градоначелника Врања др Игор Андонов.

Више локација где се налазе дивље депоније поред Јужне Мораве обишао је последњих дана и директор акције „Очистимо Србију“ Милан Кинђић. Он каже да се проблем загађења реке мора решавати системски, не само у овом крају, већ све до Алексинца. Очекује се да ће се у акцију чишћења Јужне Мораве на подручју југа Србије укључити више хиљада волонтера из Бујановца, Врања, Владичиног Хана и других градова у речном току ове реке.


#   Врање   Јужна Морава   депонија   реке   Град Врање   Игор Андонов
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима