Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ражањ - Еколошка општина

rssBookmark and Share

Алексинац 04.04.2013. Извор: НАЛЕД

Општина Ражањ донела је одлуку да уђе у ред ретких еколошких општина у Србији.

Главни циљеви чија је реализација почела јесу уништавање свих септичких јама и успостављање система пречишћавања отпадних вода.

Стартовала је и едукација грађана како да реше проблем органског отпада у домаћинствима и реализован је пројекат регулисања одлагања ПЕТ амбалаже.

Високи циљеви у домену екологије пренети су и у сектор пољопривреде тако што је у Ражњу покренут пројекат органске производње пилића.

Ражањ - Еколошка општина

Општина Ражањ донела је одлуку да уђе у ред ретких еколошких општина у Србији. Главни циљеви чија је реализација почела јесу уништавање свих септичких јама и успостављање система пречишћавања отпадних вода. Стартовала је и едукација грађана како да реше проблем органског отпада у домаћинствима и реализован је пројекат регулисања одлагања ПЕТ амбалаже.

Високи циљеви у домену екологије пренети су и у сектор пољопривреде тако што је у Ражњу покренут пројекат органске производње пилића. Спроведена је едукација потенцијалних малих произвођача, који су стекли неопходне сертификате и формирали удружење. У индустријској зони започета је изградња неопходне кланице, али је пуну реализацију омела економска криза.

Због развијене еколошке свести, општина је одлучила да акценат у даљем развоју стави на туризам. Ражањ као туристички бисер истиче велику реткост у нашој земљи – манастир из IX века (Свети Роман). Туристима је на располагању и 20 километара обале јужне Мораве где је општина ангажовала грађане са расположивим капацитетима да обједине понуду за сеоски туризам, лов, риболов...

Са општинама Алексинац и Мерошина направљена је заједничка брошура са најинтересантнијим местима. Ражањ у плану има и формирање сопствене туристичке организације и покретање интернет сајта са понудом за туристе. Осим места у локалним домаћинствима, посетиоцима је на располагању и мотел у који је инвеститор до сада уложио око 300.000 евра и гради затворени базен и спортске терене.

Пољопривреда је такође један од приоритета за општину, посебно воћарство. Пре три године основан је Фонда за развој пољопривреде, а пољопривредници су могли да добију бесплатне саднице пре свега дуње и шљиве. Пре неколико месеци формирана је и задруга по савременом моделу, којој је општина дала једну од зграда на коришћење и спремна је да субвенционише изградњу сушаре или хладњаче. Како кажу у општини, млади желе да остану на селу, али су проблем уситњена имања, као и обезбеђивање дугорочних уговора о откупу. 


Пикавац ни пет минута на улици

Челници ове општине на Коридору 10 с поносом истичу да су једна од најчистијих локалних самоуправа  у Србији, у којој пикавац на улици не може да се задржи дуже од пет минута јер ће га радници који брину о чистоћи веома брзо уклонити.


Спремни за инвеститоре

Ражањ је још 2008. донео стратегију одрживог развоја и развио секторске стратегије за привлачење инвеститора. Обезбеђени сву сви важни плански документи попут просторног плана и плана генералне регулације, као и индустријска зона са обезбеђеном инфраструктуром попут канализације и гаса. Упркос позицији на Коридору 10, Ражањ има исти проблем као и све мале општине, а то су захтеви инвеститора да држава учествује у инвестицији било давањем гаранција било средствима. Таква подршка је изостала.

 


#   Алексинац   екологија   Ражањ   општина   Мерошина   НАЛЕД   Свети Роман   манастир   интернет   индустријска зона   сеоски туризам
@NALED_SERBIA @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима