Годишњица погрома над Србима на Косову и Метохији
Навршава се једанаест година од два мартовска дана 2004. – 17. и 18. марта када је у таласу насиља са Косова и Метохије протерано 4.012 Срба. Већина се никада није вратила у своје домове.

Током насиља на КиМ 17. и 18. марта 2004. убијено је 19 особа, од којих осам Срба, док је 11 Албанаца живот изгубило у обрачуну с припадницима међународних снага безбедности, подсећа Танјуг.
Такође, повређено је најмање 170 Срба, као и десетине припадника међународних снага који су се сукобили с локалним Албанцима штитећи Србе и њихову имовину.
Током та два дана порушено је око 800 српских кућа и запаљено 35 верских објеката, укључујући 18 споменика културе, међу којима и црква Богородица Љевишка у Призрену.
Сећање на погром
Сећању на погром извршен над Србима на Косову и Метохији биће посвећени први часови у свим школама у Србији, као део програма обележавања годишњица историјских догађаја.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин и државни секретар у Министарству просвете Александар Белић присуствовали су, у Основној школи "Дринка Павловић" у Београду, првом школском часу који је био посвећен погрому над Србима, 17. марта 2004. године, преноси Танјуг.
Након школског часа у ОШ "Дринка Павловић", директор Канцеларије за КиМ ће у Косовској Митровици, у сали "Митровачког двора" у 13 часова присуствовати Академији сећања, посвећеној мартовском погрому, на којој ће се обратити присутнима, најављено је из те канцеларије.
Ђурић ће се потом у Звечану у 15.30 састати са бившим фудбалером и репрезентативцем Србије Дејаном Станковићем. На тениским теренима у центру Звечана уручиће комплете спортске опреме фудбалерима ФК "Трепча" и ФК "Звечан", донацију нашег прослављеног спортисте.
Ђурић и Станковић ће од 16 сати са младим глумцима, члановима екипе филма "Енклава", присуствовати спортском часу у ОШ "Вук Караџић" у Звечану.
У Дому културе у Звечану у 17 сати директор Ђурић, Станковић (чији дрес у филму носи главни лик) и чланови екипе филма "Еклава" – редитељ Горан Радовановић, глумица Аница Добра, млади глумци Денис Мурић, Филип Шубарић и друга деца са КиМ која играју главне улоге у филму – одржаће конференцију за новинаре, након које ће од 17.30 бити премијерно на Косову и Метохији приказан филм "Енклава".
Танјуг, РТС, Јужна Србија Инфо
#
Србија
Јужна Србија регион
Богородица
Александар Вулин
Косово и Метохија
Јужна Србија Инфо
годишњица
Срби
Марко Ђурић
погром
државни секретар
Денис Мурић
Филип Шубарић
8. март
@VulinAleksandar @juznasrbija
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Јубиларни, 60. Сајам књига
- Злостављање вршњака у Нишу
- Санација дела зграде најстаријих нишких гимназија
- Боља повезаност школа, родитеља и самоуправе
- Напад на возило функционера у Владичином Хану
- Родитељи под оптужницом
- Ухваћени кријумчари људи
- Временска прогноза
- Мирна прва ноћна смена
- Монодрама „Ватра и ништа“
- Рекордно загађење ваздуха у Нишу
- Одлазак тихог мајстора камере
- Ноћна смена у Дому здравља од вечерас
- Нишки „Константин“ одушевио публику у Исланду
- Павловић или Михајловић–ко „води игру у Медиани“?
Најновији огласи
- Poznanstva,veze,brak,agencija Lepeza
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Свети Димитрије - Митровдан
- Факултет српских студија важан корак ка јачању националног идентитета
- Град Ниш планира откуп војног комплекса „Црвена звезда”
- Проблем паса луталица у Нишу ескалира: Одштете премашују 60 милиона, грађани изгубили поверење, а кључне полуге управљања и даље у рукама Михајловића
- И Тигар АД из Пирота отпушта раднике
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- 500 спинова + 5.000 динара за почетак авантуре – то може само Меридиан
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- Стигао извештај о угинућу шкољки
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!











