Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Масна јетра - симптоми и лечење

Bookmark and Share

18.11.2014.

Масна јетра или како се још назива стеатоза јетре је једно од најучесталијих обољења која захватају овај витални орган и у најједноставнијој форми не представља претњу за његове нормалне функције.
Међутим, веће количине наталожене масти могу узроковати бројне компликације, чак и отказивање “лабораторије” организма.

Масна јетра - симптоми и лечење

СТЕАТОЗА ЈЕТРЕ – МАСНА ЈЕТРА

Због важних процеса који се одвијају у јетри, многи овај орган називају “други мозак”. Она пречишћава крв, одржава ниво глукозе у крви, разграђује масти, протеине и угљене хидрате, ствара жуч и друге ензиме, чува витамине, минерале и гликоген. За разлику од ситуације с другим виталним органима, као што су бубрези или плућа, у нашем телу не постоји механизам који може преузети улогу јетре – ова својеврсна лабораторија организма апсолутно је незаменљива! То значи да поремећај у њеној функцији, као и оптерећеност јетре, ометају рад система директно повезаних с овим органом. Оптерећеност узрокује низ поремећаја јетрених функција, као што је продукција ензима (кључних за рад штитне жлезде, искоришћавање протеина и сагоревање масти), стварање жуци и одрзавање хормонске равнотеже (контрола естрогена). На пример, увећање телесне масе из необјашњивих разлога (и потешкоће у мршављењу), надимање стомака, повишен крвни притисак, општа слабост или виши ниво холестерола само су неки од индикатора оптерећености јетре и нарушеног метаболизма масти. лако није нормално да се у јетри таложе масноће, у минималној количини оне неће изазвати никакве компликације. С друге стране, ако масти чине од пет до десет одсто тежине овог органа, онда се ради о обољењу под називом масна јетра, које може бити последица алкохолизма, али и не мора бити повезано с конзумирањем алкохолних пића.

МАСНА ЈЕТРА КОД АЛКОХОЛИЧАРА

Сви знамо да су велике количине алкохола погубне за јетру. Уосталом, то показују и статистички подаци, према којима се масна јетра јавља код 90% до 100% особа које уживају у прекомерним количинама алкохола (алкохоличари) . Масна јетра може настати и након умереног конзумирања алкохола, па чак и после кратког периода тешких пијанстава (акутно алкохоличарско обољење јетре). Међутим, ову болест може условити још неколико фактора. Пре свега, то је наслеђе, које утиче на два начина: може условити количину алкохола коју ће особа конзумирати и вероватноћу за развој алкохолизма. Такође, гени могу одредити нивое ензима који учествују у разградњи алкохола. У остале факторе који повећавају ризик од развоја алкохоличарске масне јетре спадају хепатитис Ц, суфицит гвожђа у организму, гојазност, лоша исхрана…

НЕАЛКОХОЛИЧАРСКА МАСНА ЈЕТРА

Овај тип болести јетре у последњих деценију-две постао је најчешћи узрок разлићитих хроничних обољења овог органа. Неки људи с вишком масти у јетри једноставно пате од онога што се зове масна јетра. Иако то није нормално стање, оно ипак није озбиљно и не изазива упалу или трајна оштећења. Некада се из овога развија неалкохоличарски статохепатитис. лако је сличан алкохоличарском обољењу јетре, НАСХ(интернационална кратица за ово обољење) јавља се код људи који пију мало алкохола или га уопште не конзумирају. НАСХ може узроковати трајна оштећења јетре, често се манифестује увећањем овог органа и заменом његових ћелија ожиљачним
ткивом, што се карактерише као цироза јетре. У том случају нарушена је функција јетре и постоји ризик од појаве канцера или отказивања функције овог органа. Према медицинским статистикама, НАСХ је водећи узрок цирозе јетре.

МАСНА ЈЕТРА УЗРОЦИ

Узрок неалкохоличарске масне јетре још увек није познат. Одређени фактори могу повећати ризик од болести, али у неким случајевима потпуно изостају било какви очигледни параметри који доводе до појаве обољења. Ипак, познато је да је овај тип болести обично последица наслеђа, а јавља се код средовечних и гојазних људи.

Код ових особа се обично региструје повишен ниво триглицерида или холестерола у крви и често имају дијабетес. Масна јетра као потенцијални узрок за настајање узима одредене медикаменте, вирусни хепатитис, аутоимуно или наследно обољење јетре, рапидни губитак телесне тежине и неухрањеност. Такође, скорашње студије показују да претерано размножавање бактерија у танком цреву, као и друге промене у дигестивном систему, могу допринети појави неалкохоличарске масне јетре.

Генерално, било шта што хронично оптерћује јетру може нарушити њену функцију:
неумерено конзумирање алкохола, шећера и кофеина, висока заступљеност пестицида и адитива у намирницама те фармаколошка средства и различити токсини из окружења. Јетра мора разградити све материје које доспеју у наш организам!

МАСНА ЈЕТРА СИМПТОМИ

Масна јетра се обично назива “тиха болест” јер често није праћена никаквим симптомима, посебно у почетној фази. У узнапредовалој фази – за коју је потребно прође неколико година, понекад чак и деценија – могу се појавити нетипични знаци, као што су општа слабост, губитак тежине или апетита, мучнина, нарушена моћ расуђивања, конфузност или проблем с концентрацијом, Осим тога, могу се јавити бол у централном или горњем десном делу стомака, тамне мрље на кожи врата или подлактке и увећана јетра. Масна јетра симптоми код алкохоличара се најћешће погоршавају након периода прекомерног конзумирања алкохола. Док масна јетра код неалкохоличара се може зауставити, повући, али и погоршати. Уколико се развије цироза јетре, функција јетре знатно је нарушена, што се обично испољава задржавањем течности у ткивима, губитком мишићне масе, унутрашњим крварењем, жутицом и отказивањем јетре.

Три специфична знака обољења јетре јесу жута кожа тј. жута пребојеност коже (због акумулације билирубина у крви), свраб, лако стварање модрица услед смањене продукције фактора за згрушавање крви те нарушене функције овог органа.

СТЕАТОЗА ЈЕТРЕ ДИЈАГНОЗА

Незнатно увећана јетра утврђује се рутинским прегледом, опипавањем стомака, наког чега обично следе специфићне анализе крви, пре свега, двају основних параметара рада јетре – аланин аминотрансфераза (АЛТ) и аспартат аминотрансфераза (АСТ). Повишене вредности ових ензима указују на проблем у функционисању јетре. Осим тоqа, масна јетра мозе се детектовати ултразвуцним прегледом. Ипак, најпрецизнија дијагноза утврђује се биопсијом, која се изводи када се елиминишу сви остали узроци поремећаја рада јетре.

МАСНА ЈЕТРА ЛЕЧЕЊЕ

Тренутно не постоји специфичан начин за лечење масне јетре. Но, регулисање или лечење било ког скривеног или примарног узрока нарушавања функције јетре, као што је дијабетес, од есенцијалног је значаја. Уколико је у питању алкохоличарска масна јетра, најважнија ствар јесте потпуни престанак конзумирања алкохола. Заправо, ова мера је корисна и за оне који болују од неалкохоличарске масне јетре.

МАСНА ЈЕТРА ДИЈЕТА

Дијета код масне јетре је веома важна и чак шта више неопходна. Постепеним мршављењем (не висе од пола до једног килограма недељно) гојазне особе могу умањити количину масти у јетри те побољшати њену функцију. Уравнтежена исхрана и редовна физићка активност такоде су од помоћи.

МАСНА ЈЕТРА ИСХРАНА

Осим редуковања калорија , потребно је смањити конзумацију прерађених намирница, посебно оних које садрже просте угљене хидрате (бели хлеб и тестенина, кромпир, кукуруз, бели пиринач и концентровани шећер у напицима) и транс масти. Исхрана код масне јетре подразумева :

Смањење масноће у исхрани, посебено засићених(маргарин, путер, павлака) и припрема јела на пари, грилу или кувањем у води, или уз минималну количину маслиновог уља, обавеза је за све оне који имају проблема с јетром.

Избегавање непотребних медикамената такође је ефикасна мера за повлачење или успоравање тока болести. Чак и одређени минерали и витамини у форми суплемената могу узроковати здравствене проблеме, због чега их је најбоље узимати из природних намирница.

Научна истраживања показала су да одређени антиоксиданси и новији лекови за дијабетес могу бити корисни и за лечење масне јетре. У ту групу спадају витамин Е, селен, бетаин, метформин, росиглитазон и пиоглитазон. У случају потпуног отказивања јетре једино решење јесте трансплантација органа.

МАСНА ЈЕТРА ЛЕЧЕЊЕ БИЉЕМ

лако су промена исхране и свакодневна физичка активност најважније за побољшање стања и функције јетре, неколико природних лекова додатно ће убрзати регенеративнипроцес. Ове биљке и суплементи врше двоструко дејство – антиупално и антиоксидансно – што значи да стимулишу рад јетре и неутралишу оштећења. То су:

 Симширика (жути шипак)
 Госпин трн (сикавица, дивља артичока)
 Маслачак
 Женсен
 Омега-3 масне киселине

МАСНА ЈЕТРА ЧАЈ

Чај од сикавице

 Прелити 1-2 кашичице суве сикавице са 2 дл прокључале воде
 Поклопити и оставити да одстоји 15 минута
 Промешати и процедити
 Пити по једну шољу , три пута дневно

Чај од маслачка

Масна јетра се успешно лечи и са чајем од маслачка

припрема:

 2 иситњене кашичице корена маслачка прелијте са 2 дл прокључале воде
 Поклопити и оставити да одстоји
 Након 20 минута процедите и пијте.
 Пити ујутру и навече

Чај од маслачка је осим за јетру добар и за јачање организма као и детоксикацијум, а може се користити и споља за умивање лица и очију.

ЧАЈ ЗА ЈЕТРУ (ЦИРОЗА ЈЕТРЕ)

потребно:

 20 г коприве
 20 г невена
 20 г водопије
 20 г хајдучке траве
 20 г горке детелине
 20 г раставића
 20 г хмеља
 20 г русе
 20 г кукурузне свиле

Направити чајну мешавину, узети супену кашику ове мешавине и прелити са 2,5 дл воде. Оставити да стоји неколико минута. Процедити и пити незаслађено.

Већина ових биљака и материја делује протективно на јетру, што значи да могу да регенеришу здраве ћелије у овом органу, као и да неутралишу учињену штету. Масна јетра се може врло лако елиминисати уз помоћ биља. Све што вам је потребно јесте одлучност, стрпљење и консултације с лекаром, који ће пратити ваш напредак на путу до оздрављења.

 


#   дијета   исхрана   чај   лечење   јетра   масна јетра     коприва     крвни притисак   физичка активност
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима