Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ево зашто јача динар, тешко да ће наставити

Bookmark and Share

Македонија 26.12.2017. Бета

Рејтинг агенција Дан и Бредстрит у децембарском извештају Србију и даље сврстава у групу земаља са умереним ризиком пословања и стабилним рејтингом.

Ево зашто јача динар, тешко да ће наставити

Оцењено је да је главни разлог јачања динара краткорочни прилив инвестиционог капитала који је привучен релативно високим стопама прихода на државне обвезнице, али да је мало вероватно да ће се та ситуација наставити.

Евро сутра 118, 48 динара
Динар ће у уторак ојачати за 0,2 одсто према евру у односу на данас и званични средњи девизни курс биће 118,4879 динара за један евро, објавила је Народна банка Србије (НБС).

"Европска централна банка ће ускоро почети строжу монетарну политику што ће подићи вредност евра, а Народна банка Србије неће дозволити да динар остане јак на неодређено време, зато што би то нашкодило српском извозу и ризиковало да инфлација падне испод минималног прага од 1, 5 одсто", проценио је ДиБ.

Агенција процењује да ће овогодишњи раст бруто домаћег производа (БДП) бити 1, 9 одсто.

Истој групи у региону припадају и Хрватска, Бугарска, Мађарска, Македонија, Албанија и Румунија. Бољи рејтинг у региону има Словенија, која је окарактерисана као земља благог ризика. Нижи рејтинг од Србије у регији има Босна и Херцеговина као земља веома високог ризика.

Рејтинг додељен некој држави указује на ризик пословања у тој земљи и даје информацију о ефикасности плаћања ка иностранству, као и о исплативости потенцијалних инвестиција.

По оцени аналитичара ДиБ, у Србији је у трећем кварталу убрзан привредни раст, на 2, 1 одсто на годишњем нивоу, за шта је најзаслужнија државна потрошња после буџетског суфицита од 44, 2 милијарде динара у првој половини године (у поређењу са планираним дефицитом од 40 милијарди динара), и плановима за стимулисање економије покретањем различитих програма краткорочних јавних радова.

"Ипак, стопа раста у трећем кварталу је ниска, углавном због успоравања приватне потрошње, у тренутку када ЕУ остварује снажан раст и што је обезбедило позитиван ефекат преливања извоза на Балкан. Као резултат тога, мало је вероватно да ће овогодишњи раст БДП премашити 1, 9 одсто", наводи се у извештају ДиБ и предвиђа да ће раст БДП-а у Србији у 2018. години бити три одсто, а 3, 3 одсто у 2019.

ДиБ је највећа и најстарија бонитетска кућа на свету, а у Србији је заступа компанија Бисноде.

Евро данас кошта 118,7617 динара.

Динар ће сутра према евру бити јачи за 4,3 одсто него пре годину дана, за 0,7 одсто јачи него пре месец дана, а за 4,2 одсто јачи него на почетку ове године.

Ове године је динар био најслабији 3. фебруара, када је један евро коштао 124,0147, а најјачи 17. новембра, када је евро коштао 118,4779 динара.

Да би ублажила дневне промене курса, НБС је ове године на међубанкарском девизном тржишту интервенисала продајом 585 милиона евра и куповином милијарду и 310 милиона евра.


#   курс   динар   економија   Македонија   Босна и Херцеговина   привредни раст
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима