Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Лекари Војне болнице збрињавају мигранте у Прешеву

rssBookmark and Share

Прешево 01.07.2015. С.Јанковић,Белами, Јужна Србија Инфо

Према речима мајора Душана Татића, из нишке Војне болнице, санитетски тим из Ниша који је ангажован, од прошлог понедељка, у Прешеву обавио је више од 250 прегледа и пружио помоћ свим мигрантима којима је то потребно.

Фото: Белами
Фото: Белами

-Најчешћи проблем су болови који се јављају услед исцрпљености и премора од дугог хода, лоше исхране, мањка хране и воде, рекао је Татић.

Како је рекао капетан корвете, Јован Кривокапић, портпарол Министарства одбране, илегални мигранти који се на путу кроз Србију, на кратко, задржавају у Прешеву, нису у обавези да прођу здравствену контролу.

-За сада, не постоји никаква одлука неког државаног органа да илегални могранти морају проћи здравствену контролу наших здравствених служби, било да су оне војне или цивилне. Практично, санитетском тиму обраћају се они који за то имају потребу. По правилу, помоћ траже због исцрпљености и болова због дугог хода, каже Кривокапић.

Он додаје, да медицинска екипа помаже саветима, лековима против болова, превијањем евентуалних рана и повреда насталих током пешачења.

Фото: Белами

-Међу мигрантима много је жена, деце различите старости, а има и доста старих особа који су на пут кренули без потребне припреме и кондиције, преноси утиске са терена капетан Кривокапић.

мигранти у преСеву 2На иницијативу министра одбране, формиран је прихватни пункт за азиланте на локацији напуштене фабрике Дуванске индустрије Врање, у Прешеву, који су уредили припадници 4.бригаде Копнене војске, а оспособљавају га припадници Црвеног крста и МУП-а Србије. Прихватни центар требало би да буде довољан за око 300 особа.

Епидемиолошка ситуација за сада је стабилна, али је неопходан појачан опрез због повећане опасности од преноса неких заразних болести, с обзиром на велики број миграната који свакодневно пролазе кроз нашу земљу, упозорио је, раније, епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровића, в.д. директора Института за јавно здравље у Нишу.

-Свака ванредна ситуација захтева опрез, а ово свакако јесте нека врста ванредне ситуције, и ми смо у том смислу уиграни са МУП-ом, рекао је проф. Тиодровић.

Он је напоменуо, да су предузете све мере превентивне медицинске заштите у односу на мигранте и људе из Србије који са њима долазе у контакт.

-Предузимају се, пре свега, мере контроле здравственог стања миграната које затекнемо или за које нас полиција ангажује да их прегледамо, прецизирао је Тиодоровић.

Препорука је и да се додатно води рачуна о хигијени у средствим јавног превоза, нарочито на оним рутама којима се, обично, крећу мигранти. Грађани Србије који су били у контакту са мигрантима, а примете промене здравственог стања требало би обавезно да се јаве лекару, а важно је и да лекару напомену да су били у контакту са мигрантима.


#   полиција   Прешево   болест   Војна болница Ниш   ванредна ситуација   санитет   Бранислав Тиодоровић   мигранти   војни лекари     мајор   прихватни центар   епидемиолог
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима