Нишке гимназије добиле Онлајн бибилотеку
Стипендисти компаније Филип Морис, окупљени у оквиру студентског пројекта „Онлајн библиотеке“, данас су у Гимназији „Бора Станковић“ пустили у рад систем за резервацију и претраживање књига у школским библиотекама путем интернета. Студенти су развили посебан софтвер који је библиотекама нишких гимназија омогућио електронску каталогизацију књига.

-Свесни застарелог начина рада школских библиотека, чињенице да се евиденција књига и даље води ручно, као и да ученици не знају који материјали/књиге су им на располагању јер не постоји лако-претражив каталог доступних наслова, дошли смо на идеју „Онлајн библиотеке“. Захваљујући компанији Филип Морис која нас је подржала кроз ПЕЦД програм имали смо могућност да реализујемо своју идеју и да применом знања са факултета модернизујемо рад библиотека у гимназијама чији смо и сами били ученици , рекао је Јован Турањанин, вођа студентског пројекта „Онлајн библиотека“.
У пројекат су укључене три нишке гимназије: „Бора Станковић“, „Стеван Сремац“ и „9. мај“. Свака библиотека је за потребе пројекта добила нови рачунар и пратећу опрему, као и неопходну обуку библиотекара.
Пројекат „Онлајн библиотеке“ развио је студентски тим „Евок“ (Енергија, визуја, образовање, креативност), који чине студенти Електронског и Машинског факултета у Нишу. Пројекат је реализован у оквиру програма „Партнерство за образовање и развој заједнице“ (ПЕЦД програм) који већ осму годину за редом подржава компанија Филип Морис.
Онлајн библиотека: Развојем софтвера омогућена је ефикасна електронска каталогизација школских књига. Направљена је база података о свим постојећим књигама чиме је елиминисана потреба за вођењем ручне евиденције. Књиге су обележене јединственим бар-кодовима тако да је процес издавања књига знатно убрзан и поједностављен. Поред модернизације школских библиотека и једноставнијег рада библиотекара, корист од пројекта имају и гимназијалци којима је омогућено онлајн претраживање и резервација књига, чак и путем Фејсбук или Твитер налога, преко портала www.evokbiblioteke.rs Сајт корисницима омогућава да знају шта им је све од лектире, али и од других књига на располагању у школској библиотеци.
#
књига
образовање
Бора Станковић
Филип Морис
студенти
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Временска прогноза
- Празник покрета и креативности
- Сергеј Давидченко у Светосавском дому
- Између идеала и забране
- Крај зидања Скадра на Бојани
- Прекиди у водоснабдевању
- Усвојено више од 1.000 примедби грађана
- Европски стони тенис у срцу Ниша:
- Богат репертоар на сцени Народног позоришта
- Решење кроз дијалог – пруга је неминовност
- Како срце превазилази медицину
- Ниш: Дочек припадника Војске Србије из Либана
- Рециклажа је у моди
- ПЛАНИРАНИ РАДОВИ ЗА ПРЕДСТОЈЕЋИ ВИКЕНД
- Филмска пљачка банке
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Трагедија у Нишу: Шесдесетшестогодишњи мушкарац страдао након пада са зграде у Улици Бранка Крсмановића
- Институт „Нишка Бања” отвара врата грађанима: Бесплатни прегледи срца на најсавременијем 4Д ултразвуку
- Из ГрО СНС Ниш наводе: Већник општине Медијана затечен за воланом са 1,6 промила алкохола
- Ревитализација Парка Светог Саве: Модерно наводњавање за дуговечно зеленило
- Ниш-експрес модернизује превоз: Десет нових Еуро 6 аутобуса на улицама града












