Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Општине исплаћују веће зараде и ненаменски троше новац

rssBookmark and Share

Сокобања 19.10.2014. Танјуг

Локалне самоуправе не поштују прописе у исплати зарада запосленима, углавном ненаменски троше новац, а неке не знају ни шта имају у власништву, утврђено је у ревизијама Државне ревизорске институције (ДРИ).

Општине исплаћују веће зараде и ненаменски троше новац

"Неправилности у општинама и градовима Србије су исте, сличне или сасвим различите, али је за све запослене заједничко да имају већу обрачунату плату у односу на прописе који то регулишу, само су износи који прелазе дозвољену законску црту различити", изјавио је врховни државни ревизор Душко Пејовић.

Проблем код већине јединица локалних власти је што се неправилно примењује прописана основица за обрачун плата, коефицијенти, минули рад, ноћни рад, прековремени рад и углавном се не темељи на основу веродостојних документација, да је стварно прековремени рад и остварен.

Пејовић је новинарима на радионици која је одржана протеклог викенда у Аранђеловцу рекао да је ранијим ревизијама утврђено да рачуноводствени систем у локалним самоуправама није поуздан, као и финансијски извештаји или бар то нису у довољној мери да би финансијско извештавање било веродостојно и истинито.

Проблематично је то што, како је рекао, јединице локалне самоуправе нису у довољној мери успоставиле систем у интерним контролама и зато је он неефикасан и недовољно функционалан.

Када је реч о уштедама и начинима да се оне остваре, Пејовић је казао да би оне биле могуће, али да би најпре средства требало трошити наменски и наплатити евидентирана потраживања која су, како каже, огромна и у великом броју застарела.
Ревизијом је, додао је, утврђено и да општине углавном не поштују правило наменске потрошње јавних средстава.

Као пример је навео једну општину која је средства за заштиту животне средине у 2012. години неправилно трошила, што је наставила и наредне године, где је на располагању имала више од 160 милиона динара.

У извештају те општине наводи се да је остало преко 109 милиона, а у финансијским извештајима да је суфицит десетак милиона, што је само по себи нелогично, каже ревизор.
"Када смо питали где је разлика, утврдили смо да је у позајимицама, а буџетски систем не познаје ту ставку", навео је Пејовић и додао да се често дешава да новац намењен за чишћење канала, јавних површина оде, рецимо, за одржавање путева.

Због немогућности да измири доспеле обавезе, на пример, скоро сви буџетски корисници у општини Смедеревска Паланка су у блокади већ дуже време, а рачун општине је непрекидно у блокади већ 905 дана, што је такође велики проблем, казао је Пејовић.

Примера ради, у тој општини од 15 школа, 14 је у блокади.

Општине, према његовим речима, располажу и великим бројем станова, али не постоји јединствена евиденција, односно не зна се ко су њихови корисници.
"Градске општине Београда имају проблема у управљању повереном имовином и нема евиденција о становима. Градови не знају за своје станове и многи су у времену изгубљени", навео је Пејовић.

Ревизијом је, на пример, утврђено да општина Сокобања има четири стана за које уопште није знала, казао је генерални државни ревизор Радослав Сретеновић.

Иначе, током ове године ДРИ ће сачинити 68 извештаја за 27 општина.
Врховни државни ревизор Гордана Нахајовски говорила је о ревизији у јавним предузећима и истакла да су она дужна да примењују међународне рачуноводствене стандарде, а да се тога ипак не придржавају.

Указала је да се донације и субвенције различито, односно погрешно евидентирају, односно да се субвенције не приказују као приходна страна. Свако уклањање неправилности је, додала је, потенцијална уштеда.

Иначе, ДРИ ове године ревидира Завршни рацун буџета Републике Србије и 73 субјекта ревизије.
Сретеновић је рекао да ће до нове године бити објављено око 130 извештаја о ревизији.

Израда извештаја по Програму за 2014. годину, како је објаснио Сретеновић, је у завршној фази.
"Очекујем да ће први извештај о ревизији бити објављен крајем октобра. То ће бити извештај о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања Националне корпорације за осигурање стамбених кредита за 2013. годину", рекао је он.

До сада је, додао је, поднето 597 захтева за покретање прекршајног поступка, 75 пријава за привредни преступ и 75 кривичних пријава.
По захтевима за покретање прекршајног поступка правоснажно је окончано 160 поступака. Од тога је 121 осудујућа пресуда, пет ослобађајућих, док је 33 поступка обустављено.
Један захтев за покретање прекршајног поступка је одбачен.

По пријавама за привредни преступ правоснажно су окончана 32 поступка. Од тога је 21 осуђујућа пресуда, две ослобађајуће пресуде, а осам поступака је обустављено и једна пријава је одбачена.

Када су у питању кривичне пријаве, четири осумњицена су по налогу јавног тужиоца платила новчане казне, па су, у ова четири поступка, донета решења да се поступци даље не воде, док је један поступак обустављен. Остали поступци су још у току, кажу у ДРИ.

Иначе, како је најављено, ДРИ ће од следеће године почети и ревизју одређеног броја политичких странака, а до краја године биће донет план те врсте ревизије.


#   Сокобања   буџет   субвенције   општина   ДРИ   зарада   Смедеревска Паланка   кривичне пријаве   новчане казне   градске општине   Душко Пејовић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима