Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Пронађен плагијатор међу професорима на Медицинском факултету у Нишу!

rssBookmark and Share

23.06.2014.

Редакцији Телепромптер.рс јавила се група наставника и сарадника са Медицинског факултета у Нишу и проследила нам доказе да се доцент Др Драган Милић бави плагирањем научних радова.

Пронађен плагијатор међу професорима на Медицинском факултету у Нишу!

Обраћамо Вам се поводом плагијаризма на Универзитету у Нишу, о коме се годинама ћути, а осведочени плагијатор се (захваљујући свом политичком ангажману – најпре у ДС-у а сада у СНС-у) награђује избором у више звање на Медицинском факултету у Нишу, као и директорском функцијом Клинике за васкуларну хирургију Клиничког Центра Ниш.

Избор др Драгана Милића у звање доцента, на Медицинском факултету у Нишу, обележило је недопустиво толерисање плагијаризма и неизвршавања радне обавезе, као и флагрантно кршење закона, академских норми и саме изборне процедуре.

1. Др Драган Милић је до сада плагирао велики број стручних радова, укључујући и свој докторат:

1.1. Др Милић је 2001. године, у реномираном часопису “Flebology” (vol. XVI, No I, 41) публиковао рад под насловом “Minimally invasive surgery (ambulatory flebectomy) in the treatment of varicose veins” са потпуно измишљеним подацима, обзиром да таква метода, у то време, уопште није извођена у Нишу.

1.2. Сличан, потпуно измишљени рад, асистент Милић је менторисао студенту, за студентски конгрес, подучавајући га тајнама и вештинама грубог плагијаризма.

1.3. Др Милић је плагирао и рад “Безтензионе процедуре у хируршком лечењу препонских кила”, који је објављен на ПубМед-у. Целина поменутог рада је објављена ин екстенсо на српском језику и у националном часопису “Српски Архив за Целокупно Лекарство” 2003; јан-феб; 131 (1-2): 82-91

1.4. Ауторски рад др Милића под насловом “Синдром системског запаљењског одговора код хируршких болесника са сепсом” који је публикован ин екстенсо у реномираном националном часопису са СЦИ листе, “Српски Архив за Целокупно Лекарство” 2004; мај-јуни; 132 (5-6): 182-6, представља буквалан и целовит превод рада “Сепсис анд тхе системиц инфламматори респонсе синдроме” аутора Патерсон РЛ и Wебстер НР, који је публикован у Ј Р Цолл Сург Единб. 2000 Јун; 45 (3): 178-82.

За последњи рад, др Милић је добитник сертификата Уредништва часописа “Српски Архив” за чист плагијаризам.

Сви поменути плагијати су верификовани од стране легитимне комисије Катедре за хирургију, као и Уредништва поменутог часописа.

Обавештење о повлачењу рада уређивачког одбора часописа “Српски архив за целокупно лекарство”.

1.5. ДР МИЛИЋ ЈЕ ПЛАГИРАО И СОПСТВЕНИ ДОКТОРАТ, ЕЛАБОРИРАЈУЋИ, ИЗМЕЂУ ОСТАЛОГ, РЕЗУЛТАТЕ ТЕСТОВА НА ЛЕИДЕНОВЕ МУТАЦИЈЕ У СЕРИЈИ ОД 100 ПАЦИЈЕНАТА И ПОРЕД ЧИЊЕНИЦЕ ДА У НИШУ ТАКВА АНАЛИЗА НИКАДА НИЈЕ РАЂЕНА.

Плагијаризам др Милића је осуђен и на Наставно-научном већу Медицинског факултета и то пре његовог избора у звање доцента.

2. Др Милић је несавесно обављао своју радну обавезу на факултету, у смислу неодржавања практичне наставе струдентима, као његове једине дужности, о чему постоје писани докази, укључујући и потписе студената којима је, не њиховом кривицом, месецима ускраћивана практична настава.

3. Због потврђеног плагијаризма, континуираног кршења радне обавезе, лажног представљања у јавности, отвореног политиканства, бахатог понашања као и ниподаштавања угледних наставника, др Милић није добио сагласност матичне катедре за напредовање у више звање, чиме није испуњен члан 122 Статута Медицинског факултета, као један од кључних и законских услова конкурса.

У чланку Блица под насловом “Најбољи васкуларни хирург ван простора САД за 2010“, др Милић лажно се представља као најбољи власкуларни хирург.

Међутим, “Америчко удружења васкуларних хирурга” демантовало је тврдње да је Др Милићу доделило такву титулу.

4. Управо из поменутих разлога, годину и по дана је било немогуће формирати кредибилну комисију за писање реферата о кандидату, обзиром да су се чланови 5 узастопних комисија, не желећи да дају легитимитет плагијаризму, изузимали из њеног састава. Међу бројним професорима, који су се експлицитно изузели, налазе се и највећа имена српске васкуларне хирургије, попут академика Ђорђа Радака и професора Лазара Давидовића.

5. Осим ускраћене подршке матичне Катедре, Изборно веће Медицинског факултета је 05. новембра 2012, већином гласова (са само једним против и 3 уздржана), дало негативне оцене кандидату др Драгану Милићу, из члана 136 Статута Медицинског факултета, (који проистиче из Закона о високом образовању, и то оцену о резултатима научног и истраживачког рада, оцену о ангажовању у развоју наставе и других делатности Факултета и оцену о резултатима педагошког рада кандидата), чиме је практично искључена свака законска могућност његовог напредовања.

6. Како је постало јасно да ни један васкуларни хирург у Србији, који је истовремено професор Универзитета, не жели да подржи кандидата, препознатљивог по чистом плагијаризму, Сенат Универзитета у Нишу је, мимо матичне Катедре и Изборног већа Медицинског факултета и мимо научно-стручног већа за медицинске науке на универзитету, именовао шесту по реду Комисију, што је у колизији са законом, Статутом факултета и универзитета али овога пута од професора других специјалности, а не васкуларних хирурга, и поред чињенице да се ради о избору доцента из области васкуларна хирургија.

7. Чланови ове последње комисије, оптерећени сукобом интереса (запошљавање деце на факултету и сл), зажмурили су пред свим напред изнешеним дискредитујућим чињеницама о кандидату, са којима су били детаљно упознати, и написали позитиван реферат о кандидату.

8. На седници Изборног већа, одржаној 06.02.2013, из не баш најјасних разлога је организовано поновљено гласање по члану 136 Статута факултета, којом приликом др Милић поново није добио потребну сагласност, чиме је по други пут, у року од годину дана, потврђено да кандидат не испуњава законске услове за избор у звање наставника.

9. Сем поменутог, на последњој седници Изборног већа Медицинског факултета, није прихваћен ни извештај Комисије нити предлог да се др Милић изабере у звање доцента.

10. На седници Научно-стручног већа Универзитета у Нишу, одржаној 26.02.2014, и поред великог притиска на чланове већа, само 13 њених чланова (што је на самој граници легитимитета), професора Медицинског факултета, преиначило је одлуку Изборног већа Медицинског факултета и изгласало избор кандидата у звање доцента, афирмишући, при том, флагрантно кршење закона и плагијаризам на нишком Универзитету.

11. На крају напомињемо и то да је декан Медицинског факултета држао у радном односу поменутог кандидата, пуних годину и по дана по истеку уговора о раду, што представља још један у низу законских прекршаја.

Нажалост, комплетну ову бруку око избора др Милића у звање доцента, свим легалним и нелегалним средствима, форсирали су и подржавали декан Медицинског факултета и ректор Универзитета. Такође, напомињемо да су са овим случајем упознати сви надлежни органи, али да још увек нико није реаговао.

Група наставника и сарадника Медицинског факултета Универзитета у Нишу

 

http://www.teleprompter.rs/pronaden-plagijator-medu-profesorima-na-medicinskom-fakultetu-u-nisu.html

 


#   Медицински факултет   Драган Милић   плагијат
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима