Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

У МТШ „15. Мај“ одржана панел дискусија посвећена страдалима у саобраћајним незгодама

rssBookmark and Share

05.12.2014. В.Петровић, Јужна Србија Инфо

Како је портал Јужна Србија Инфо јуче писао, у Нишу је одржана панел дискусија посвећена страдалима у саобараћајним несрећама.
Сада можете прочитати текст са исцрпним извештајем са ове дискусије.

У МТШ „15. Мај“ одржана панел дискусија посвећена страдалима у саобраћајним незгодама

Од јануара до новембра ове године у Нишу је забележено укупно 1.247 саобраћајних незгода у којима је страдало 22 лица

Као пешаци млади најчешће греше када претрчавају коловоз ван пешачког прелаза, а као возачи када пребрзо возе

Од јануара до новембра ове године у Нишу је забележено укупно 1.247 саобраћајних незгода, што је мање од прошле године, када је у граду било 1.303 несрећа на улицама. Подаци показују, да је у овим несрећама страдало, према речима Драгана Пешића, начелника Саобраћајне полиције у Нишу, 22 лица. Ово је само део података који су могли да се чују на јушерашњој панел дискусији  „Чекирајмо живот“ која је одржана у Машинско-техничкој школи „15.мај“ у Нишу, а повод је био обележавање међународнод дана страдалих у саобраћајним несрећама. У панел дискусији су учествовали представници Саобраћајне полиције, школе, ученици, а циљ је био да се подигне свест код младих по овом питању и тако повећа њихова сигурност у саобраћају.

"Наш задатак је да ученицама на овој панел дискисији укажемо на основне грешке које праве, због чега њихова сигурност у саобраћају може да буде угрожена“, казао је Драган Пешић. „ Најчешће њихове грешке су претрчавање улице ван пешачког прелаза и мала опрезност када прелазе коловоз, а чак и најмања непажња може да буде опасна. Због тога ћемо утицати на њих да се придржавају и да поштују саобраћајна правила и прописе, како би заштитили своје животе."

Према подацима Саобраћајне полиције у Нишу, од јануара до новембра ове године, од укупног броја саобраћајних незгода  са повредама учесника у саобраћају било је њих 531, 710 лица је том приликом задобило повреде, а 131 лице је имало тешке телесне повреде. У 716 случајева је забележена значајна материјална штета.

"Поштовање саобраћајних прописа је важно за младе не само када су пешаци, већ и када се налазе за воланом", додао је Драган Пешић.

Један од узрока који доводи до саобраћајне несреће је конзумирање алкохола и вожња у алкохолисаном стању. То је оно што саобраћајна полиција може да „измери“ и санкционише, али све је већи број особа које се за воланом налазе под дејством наркотика и седатива.

"За разлику од количине алкохола у крви, коришћење психоактивних супстанци и неких лекова саобраћајна полиција не може да конктролише, односно, измери код починиоца прекршаја у саобраћају.За такву врсту контроле потребни су нам посебни апарати, а ми их немамо. Да има тих апарата контролисали би смо и то", каже наш саговорник.

Славица Јукић, директорица Машинско-техничке школе у Нишу, каже да је ова панел дискусија организована како би се ученицима који се појављују, сада већ у двострукој улози у саобраћају, као пешаци и као возачи, скрене пажња на опасности које постоје.

''Уколико повећамо свет код ученика о томе, они ће бити безбеднији у саобраћају, а то значи да ће знати и да сачувају своје животе“, казала је Славица Јукић.

Јован Милић, ученик Машиснко-техничке школе „15. мај“ у Нишу додаје, да ће са панел дискусије коју школа организује, ка ресорном министарству отићи и анкета у којој су учествовали сви у школи, као и чланови панел дискусије. Он се нада да ће сугестије које се том приликом буду добиле бити од значаја када се раде иземене и допуне закона који се односи на саобраћај.

''Не можемо сву кривицу за саобраћајне незгоде да припишемо младим особама јер су кривци некада и старији“, каже Јован Милић. „Додуше, млади су ти на које је потребни сада више утицати, јер су изложени многобројним изазовима. Не ретко се многи од њих поистовећују са ликовима из неких филмова који обилују брзом вожњом и понети тиме „додају гас“ заборављајући да у том случају излажу опасности остале учеснике у саобраћају, али себе.Не може свако да буде Џемс Дин, а из његовох примера би многи могли да извуку пуно поука“, каже Јован Милић и додаје да потребно покренути све снаге у друштву да не би долазило да сличних несрећа. У све би морали да се укључе и медији, али велика је одговоност и на родитељима.

Статистика показује, да је у овој години страдало око 900 особа у саобраћајним несрећама у Србији, што је за сто особа мање него прошле године, али се, и поред тога, ради о значајном броју. Од тога 90 страдалих су млади.


#   полиција   саобраћајна незгода   Јован Милић   саобраћајна полиција   материјална штета   Драган Пешић   панел дискусија   МТШ 15. мај   Славица Јукић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима