У Србији око 500.000 заражено вирусом хепатитиса
28.07.2012. Izvor : Agencija TANJUG |
У Србији је, према проценама, 500.000 људи заражено вирусом хепатитиса Б или Ц, а само око 20 одсто њих зна да болује од те подмукле болести, упозорено је данас на маниФестацији организованој поводом 28. јула - Светског дана борбе против хепатитиса.

Хепатитис је тема којој се у Србији не посвећује довољно пажње, инФормисаност о овом обољењу је веома слаба, а изражена је и дискриминација и стигматизација оболелих, изјавила је председница Удружења за помоћ оболелима од хроничних вирусних хепатитиса "Хронос" Јасминка Николић.
Она је указала на неопходност организовања националне кампање везане за проблеме хепатитиса која ће за циљ имати боље инФормисање и становништва и здравствених радника, јер, према њеним речима, чак ни сви лекари примарне медицине нису добро инФормисани о тој болести.
Епидемиолог у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Данијела Симић казала је новинарима да се код неких људи заражених вирусним хепатитисом Б и Ц јављају уобичајени симптоми за те инФекције, али код великог броја се не јаве никакви знаци који би их натерали да се обрате лекару.
"Хепатитис Ц зову 'тихи убица', јер 80 одсто људи нема никакве симптоме, а нажалост код истог тог процента заражених, оних који се спонтано не лече и не елиминишу вирус, јавља се хронична Форма болести која код петине или четвртине доводи до цирозе или примарног карцинома јетре", истакла је Симићева.
Она је рекла да је ризик од добијања хепатитиса минимализован код трансФузије крви, трансплатације органа или ткива, али постоје ризичне ситуације у којима се можемо сви наћи - незаштићени сексуални односи, пирсинг, тетоваже, у стоматолошким ординацијама
или приликом неких других медицинских интервенција уколико се не користи једнократни или прибор који није адекватно стерилисан.
Симићева је додала и да је чак можда и 50 одсто "ињектирајућих" корисника дроге инФицирано хепатитисом Ц. Она је напоменула и да је прошле године у Србији регистровано око 1.000 особа оболелих од хроничних и акутних Форми вируса хепатитиса Б и Ц, а шест особа је умрло. Број умрлих три пута је мањи него 2010.
"Оно што је добро је то што се од 2008. региструје тренд опадања ових обољења, па је прошле године било за четвртину мање него 2007. када је регистрован највећи број оболелих", казала је она. Акцију је подржало и Министарство здравља, а саветник у том министарству Лјиљана Јовановић такође је указала да се о тој болести "не прича много као, на пример, о ХИВ-у, а не значи да је мање опасна".
Она је рекла да се нове генерације вакцинишу од рођења, али је потребно попунити празнину генерација које нису вакцинисане.
#
Милан Јовановић
Министарство здравља
Ана Јовановић
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Временска прогноза
- Изабрани добитници Светосавских признања у Топлици
- После октобарског инцидента – хапшење
- Радуловић о власти у Медијани
- Светосавска академија у Дому војске
- Цене горива
- Узимала новац од пензија пацијената
- Одређен притвор одборнику из Нишке Бање
- Преминуо пуковник Бојан Дикић
- Нова сала за ортопедију у УКЦ Ниш
- Годишњица Слободног универзитета у Нишу
- Нема рудника и МХЕ
- HONOR Magic8 Pro smart telefon
- Укинуто ноћно грејање у Нишу
- HONOR Magic7 Pro
Најновији огласи
- Veze,brak,druženje
- Dve ženke francuskog buldoga
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Изненада преминуо нови командант нишке Жандармерије
- Мерошина: Потрага за Милицом Асановић из села Балајнац и даље траје
- Градоначелник Павловић: Средства Филмских сусрета усмерена на лечење 174 деце са ретким болестима
- Ниш слави слободу и шаље поруку: Град да буде престоница Србије
- Тужилаштво се још не оглашава, након проневере цигарета од два милиона евра и хапшења одборника из Нишке Бање, званог „Барон“
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- Стигао извештај о угинућу шкољки
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла
- Диктирај своје услове игре – искористи аутоматски cashout и осигурај добитак!











