Medijima za ćutanje 35 miliona evra
U upravo objavljenom izveštaju o stanju u medijima Savet kao glavne probleme medijske scene u Srbiji vidi prikrivanje vlasničke strukture i političku kontrolu državnih institucija nad medijima kroz budžetska davanja.

Savet Vlade Srbije za borbu protiv korupcije konstantuje veliki ekonomski i politički pritisak na medije koji onemogućava valjano služenje interesima građana.
U dokumentu se ukazuje na to da nisu poznati vlasnici devet, od ukupno 11 medija sa nacionalnom frekvencijom, a da, od 30 medija obuhvaćenih analizom, u vlasničkoj strukturi 18 glasila postoje of-šor kompanije čiji pravi vlasnici nisu poznati. Nasuprot odredbama Zakona o informisanju, i dalje je u vlasništvu države značajan broj medija, konstatuje Savet.
Takođe se navodi da državne institucije u Srbiji iz budžeta izdvajaju velike svote na oglašavanje koje ide u prilog ličnim i partijskim promocijama. Na uzorku od 50 institucija ti iznosi nisu manji od 15 miliona evra godišnje, navodi se u tom dokumentu.
Prema navodima izveštaja Saveta, na javnim konkursima mediji dobijaju još oko 20 miliona evra, a imajući u vidu ukupno reklamno tržište od oko 160 miliona evra, približno četvrtina prihoda medija potiče iz državnog izvora.
Kako se u izveštaju navodi, posebnu ulogu u finansiranju medija i njihovom držanju u ekonomskoj zavisnosti i neizvesnosti imaju marketinške i agencije za odnose sa javnošću i producentske kuće koje su uglavnom u vlasništvu stranačkih aktivista ili osoba povezanim sa njima.
Pojedine marketinške i PR agencije prihode ostvaruju isključivo od državnih institucija i službi, tvrdi se u izveštaju i konstatuje da usluge agencija u protekle tri godine nisu koristili jedino ministarstva prosvete, nauke i državne uprave i lokalne samouprave.
Savet je, između ostalog, preporučio da se u registru javnih glasila učine javnim podaci o vlasnicima medija, kao i da Komisija za zaštitu konkurencije, Republička radiodifuzna agencija (RRA) i druga tela redovno prate i regulišu medijsku koncentraciju.
Preporuka Saveta je i da se ograniče budžeti za reklamiranje i promociju državnih institucija. Vladi Srbije preporučeno je da raspiše tender za usluge video snimanja i pres kliping; RTS-u i RRA da godišnje objavljuju rezultate konkursa za izbor programa, kao i da spreče članove upravnih odbora da učestvuju u programskoj produkciji.
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Osmaci od ponedeljka na maloj maturi
- Vremenska prognoza
- Najlepša slika jednog grada su deca
- Od vrtića do komunalnih pitanja
- Počinju „Filmovi na putu“
- U selu kod Vranja osnovana energetska zadruga
- Planirani radovi tokom vikenda
- Vidovdanska akademija u Nišu
- Branki Aranđelović novi mandat odlukom odbornika
- Uhapšen zbog pretnji ženi
- Komemoracija herojima sa Košara
- Usvojen novi prostorni plan grada Niša
- Iznenadni kvar u Belotincu, radovi do 18 časova
- Radovi na mreži do 15 časova
- NOVO SAOPŠTENjE O VODOSNABDEVANjU
Najnoviji oglasi
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Saborni hram u Nišu danas obeležava krsnu slavu Svetu Trojicu - Duhove - Pedesetnicu
- Uz blagoslov i pesmu – hor „Branko” na Svetotrojičnim svečanostima u Kragujevcu
- Program obeležavanja gradske slave Niša
- Crkveno-igrački ansambl NCPD „Branko“ obeležio FolkFest u Nišu svojim nastupom
- Premijer obišao kancelariju u Nišu









