Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Sve je spremno za "Dane šljive"

rssBookmark and Share

Blace 22.08.2013. Autor: Rts

Po površinama pod voćem, opština Blace spada u vodeće u Srbiji. Samo broj stabala najznačajnije voćne vrste, šljive, premašuje dva miliona. Sve veću proizvodnju, međutim, ne prati izgradnja kapaciteta za preradu, pa se najveći deo voća još uvek prodaje u svežem stanju.

Sve je spremno za

Šljivici u Blacu, uprkos suši i visokim temperaturama, i ove godine doneli su bogat rod.

Za porodicu sedamnestogodišnjeg Nemanje Vukoičića, učenika Poljoprivredne škole u Blacu, proizvodnja šljive stenlej je tradicija, koja se prenosi sa generacije na generaciju. U berbi koja će početi ovih dana, očekuju rod od preko vagona po hektaru.

"Moj deda kao i otac bave se proizvodnjom šljiva, a sada i ja nastavljam. Imamo preko četiri i po hektara pod ovim voćem, a planiramo i nove zasade, na još oko dva hektara", kaže Nemanja Vukoičić iz Gornje Jošanice kod Blaca.

Najveći deo šljiva u ranoj berbi završiće kao konzumna na ruskom tržištu, dok se suva šljiva, po tradiciji, izvozi u zapadnoevropske zemlje.

"Trenutna cena konzumne šljive, koja mora da ispuni određene standarde, kreće se oko 25 dinara, podbir se plaća osam dinara, dok se u glavnoj berbi, za sušenje, koja će krenuti za nedelju dana, očekuje cena od 15 do 20 dinara", kaže Bojan Nikolić iz opštine Blace.

Poljoprivredni stručnjaci procenjuju da se na području ove opštine trenutno preradi samo jedna petina voća, proizvedenog u ovdašnjim voćnjacima.

Vlasnik sušare iz Kačapora kod Blaca Dušan Zečević kaže da sušara radi već treću sezonu.

"Godišnje osušimo oko šest vagona šljiva, koje u izvozu dostignu duplo veću cenu, u odnosu na sveže, tako da itekako postoji prostor za nove preradne kapacitete", kaže Zečević.

Da bi pomogla promociju i plasman šljivarske proizvodnje, opština Blace će, narednog vikenda, po 11. put organizovati privredno-turističku manifestaciju "Dani šljive" koja sve više poprima međunarodni karakter.

Mladi Francuz Edvard Lot po drugi put je u Blacu, sada kao volonter, a za razliku od prošle godine, u razgovoru sa njim, sada nam nije trebao prevodilac.

"Učio sam srpski jezik, da bi se lakše sporazumevao sa vršnjacima iz Srbije, tokom ovogodišnje Šljivijade, koja je, po mom mišljenju, najbolji festival u Srbiji. Posebno me privlači dobra atmosfera, prelepe devojke i naravno šljivovica, zbog čega sam, između ostalog, ja ponovo u Blacu", kaže Edvard Lote iz Monpelje u Francuskoj.

Zamenik predsednika Organizacionog odbora Miloš Čolić kaže da Evropska unija i Vlada Švajcarske, drugu godinu za redom pomažu održavanje manifestacije, koja iz godine u godinu sve više raste po svim parametrima.

"Mi smo potpuno spremni da i ove godine ugostimo hiljade posetilaca iz zemlje i inostranstva", kaže Čolić.

U lokalnoj samoupravi očekuju da će Dani šljive privući i potencijalne investitore, pre svega u preradne kapacitete, čime bi u potpunosti bio ispunjen cilj ove manifestacije.


#   Blace   opština Blace   Bojan Nikolić   srpski jezik   suva šljiva   Dani šljive
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima