Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Tradicija spremanja ajvara u Vranju ne jenjava

rssBookmark and Share

Vranje 26.09.2016. RTV Vranje, Južna Srbija Info

Septembar bez spremanja zimnice u Srbiji je nezamisliv. Tako se i ove godine ušlo u ovaj, za domaćice slabo plaćeni sezonski posao, a neko je izračunao da pola srpske plate ode na zimnicu. Raduje to što je pripremanje zimnice za neke ljude postao pravi mali biznis. Kako god, tradicija ne jenjava, pa se gotovo ispred svake kuće dimi kube, a ceo grad miriše na paprike.

Ilustracija
Ilustracija

Za oko 22 hiljade dinara može da se pripremi 20 kilograma turšije, 15 tegli ajvara, 7 do 8 ljutenice, nekoliko pakovanja cvekle, krastavčića, pečene paprike i džema. Najviše se troši na ajvar, koji je iako se radi o slanoj salati i dokazano je srpskog porekla, u mnogim domaćinstvima postao zamena za glavni obrok. Cena paprike ne menja se drastično iz sezone u sezonu, pa na kraju ispadne da je to ipak jeftinija hrana. Tradicija spremanja ajvara u kućnim uslovima i pored značajne ponude inudstrijskog ili proizvedenog u domaćoj radinosti kod nas ne jenjava.

"Iako Vranjanci nisu pristalice kupovine zimnice u marketima većina sama sprema, ipak tegla ajvara proizvedena u industriji  ili manjim preduzećima prodaje se za 500 dinara po tegli, pindžura 300, a džema 150."

Neke preduzimljive domaćice dosetile su se, organitovale i kažu upućeni dosta dobro zarade za pripremanje zimnice u domaćoj radionosti. Na beogradskim pijacama njihov ajvar dostiže cenu i do 5 evra po tegli. Za utehu onima kojima je paprike preko glave može da posluži podatak da je reč ajvar etimološki blizak kavijaru, jer potiče od turske reču havjar, koja znači slana ikra. A tako ga najčešće i koristimo, kao namaz na parčetu hleba.


#   Vranje   ajvar   tradicija   zimnica   gastronomija
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima