Prokuplje: Vlasta Mladenović dobitnik “Drainčeve nagrade”
Prokuplje 30.07.2018. Južna Srbija Info
Dobitnik ovogodišnje “Drainčeve nagrade” za knjigu poezije “Lokalitet i svet šarkamenskih rima“ je pesnik Vlasta Mladenović iz Negotina, rekao je predsednik žirija dr Goran Maksimović iz Niša, na konferenciji za štampu u Narodnoj biblioteci “Rade Drainac” u Prokuplju.

Konferenciji za štampu prisustvovao je zamenik predsednika Opštine Prokuplje Miroljub Paunović i većnica za kulturu Milica Erić.
Za dodelu nagrade prispelo je 50 knjiga poezije objavljene u 2017.godini. U uži izbor za dodelu nagrade odabrano je osam knjiga.
- Prošla godina bila je izuzetno bogata objavljenim knjigama poezije. Zbog toga tročlanom žiriju nije bilo ni malo lako da odabere knjigu koja će dobiti nagradu istaknutog prokupačkog, topličkog i srpskog pesnika Radeta Drainca, izjavio je Mladenović i dodao da su članovi žirija, u kojem su bili i akademik Milovan Danojlić i Dragan Barjaktarević, bili jednoglasni da se negotinskom književniku dodeli ovo prestižno priznanje.
Po rečima predsednika žirija književnik u zbirci pesama “Lokalitet i svet šarkamenskih rima” daje ispovest pobunjenog pesnika koji sažima iskustvo prošlosti i sadašnjosti, poezije i istorije i izvodi zaključke o smislu savremenog pevanja i postojanja.
- Prožeta izrazitom pobunom, ironijom i samoironijom, a iskazana orginalnim pesničkim jezikom, lirika Vlaste Mladenovića potvrđuje da je pevanje najpouzdaniji put da spoznamo prošlost i sadašnjost, zavičaj i udaljeni svet i da na osnovu toga spoznamo pravo mesto koje će pripadati čoveku u budućnosti. Zbog toga knjiga ovog pesnika predstavlja glasni savremeni izraz Drainčeve poetike u srpskoj poeziji i podstiče nas na razmišljanja o smislu savremenog pevanja i postojanja, rekao je kljiževnik Mladenović i dodao da su Drainčevi susreti u poslednje tri godine jedna od najbolje organizovanih kulturnih manifestacija u Srbiji.
Predsednik žirija izrazio je veliko zadovoljstvo kulturnim manifestacijama po kojima je Prokuplje postalo poznato u celoj Srbiji.
- Zahvaljujući kulturnim radnicima i pomoći lokalne samouprave Prokuplje sa kulturnim događajima i njihovom organizacijom ne zaostaje mnogo za većim centrima kao što su Beograd, Novi Sad, Kragujevac i Niš. Sve ove manifestacije koje su kulturne ustanove organizovale u poslednjih nekoliko godina prepoznalo je i Ministartvo kulture Republike Srbije i dodelom finansijskih sredstava omogućilo da se programski sadržaji u potpunosti realizuju, rekao je književnik Mladenović.
Dodela “Drainčeve nagrade“ književniku Vlasti Mladenoviću biće uručena prvog dana 49. po redu Drainčevih susreta, koji će se održati od 28. do 30. avgusta u Prokuplju.
#
Prokuplje
Kragujevac
Miroljub Paunović
Novi Sad
Goran Maksimović
Narodna biblioteka „Rade Drainac“
Milica Erić
Vlasta Mladenović
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Glavni prekidi u vodosnabdevanju
- Vremenska prognoza
- Praznik pokreta i kreativnosti
- Sergej Davidčenko u Svetosavskom domu
- Između ideala i zabrane
- Kraj zidanja Skadra na Bojani
- Prekidi u vodosnabdevanju
- Usvojeno više od 1.000 primedbi građana
- Evropski stoni tenis u srcu Niša:
- Bogat repertoar na sceni Narodnog pozorišta
- Rešenje kroz dijalog – pruga je neminovnost
- Kako srce prevazilazi medicinu
- Niš: Doček pripadnika Vojske Srbije iz Libana
- Reciklaža je u modi
- PLANIRANI RADOVI ZA PREDSTOJEĆI VIKEND
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Tragedija u Nišu: Šesdesetšestogodišnji muškarac stradao nakon pada sa zgrade u Ulici Branka Krsmanovića
- Institut „Niška Banja” otvara vrata građanima: Besplatni pregledi srca na najsavremenijem 4D ultrazvuku
- Iz GrO SNS Niš navode: Većnik opštine Medijana zatečen za volanom sa 1,6 promila alkohola
- Revitalizacija Parka Svetog Save: Moderno navodnjavanje za dugovečno zelenilo
- Niš-ekspres modernizuje prevoz: Deset novih Euro 6 autobusa na ulicama grada












