„Selamluk“ sklon rušenju
17.05.2011. Autor: V. Ristić, Danas
I poslednja akcija Noć muzeja simbolično je skrenula pažnju na sve gore stanje u kome se nalazi zgrada Narodnog muzeja u Vranju, za čiju rekonstrukciju je prema procenama iz ove ustanove neophodno 14 miliona dinara kojih trenutno nema.

Vranje - O stanju ove zgrade, što se baš i ne primećuje spolja, najbolje govori činjenica da na spratu muzeja, zbog opasnosti od rušenja može da boravi istovremeno najviše desetak lica. Deo krovne konstrukcije je već urušen.
Na ovakvo stanje jedne od najstarijih zgrada u Vranju gde se nekad nalazio Selamluk u vreme vladavine Turaka, iz Narodnog muzeja ukazuju punih devet godina, ali sredstava u budžetu za ovu namenu nema.
- Predstavnici američke ambasade zanimali su se za obnovu muzeja, a konkurisali smo i kod programa „Progres“, za finansiranje projektne dokumentacije, odnosno za 587.000 dinara, kaže Slađana Ivanović, direktor muzeja.
Branimir Stojančić, portparol Gradskog veća u Vranju, kaže da je ove godine u budžetu za kulturu predviđeno četiri odsto, ali će najveći deo tog novca biti potrošen na zarade zaposlenih . To praktično znači da će od 80 miliona, 72 otići za plate zaposlenih u kulturi. Samo osam miliona ostaje za sve aktivnosti, pa i za poslove na rekonstrukciji, što je očigledno nedovoljno.
Poslednji stručno konzervatorski radovi na zgradi rađeni su prema zvaničnim podacima još pre 35 godina.
Deo Pašinog konaka
Zgrade vranjskog Selamluka i Haremluka, poznate su pod zajedničkim nazivom Pašin konak, i nekad su bile spojene „mostom“. U prvoj je živeo sam paša. a druga je bila namenja za njegov harem. Sazidao ih je Rauf-beg Džinoli 1765. godine. U Selamluku je nekad bila smeštena vranjska gimnazija, a od pre pola veka nju koristi Narodni muzej.
#
Branimir Stojančić
Pašin konak
Ana Ivanović
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Vremenska prognoza
- Praznik pokreta i kreativnosti
- Sergej Davidčenko u Svetosavskom domu
- Između ideala i zabrane
- Kraj zidanja Skadra na Bojani
- Prekidi u vodosnabdevanju
- Usvojeno više od 1.000 primedbi građana
- Evropski stoni tenis u srcu Niša:
- Bogat repertoar na sceni Narodnog pozorišta
- Rešenje kroz dijalog – pruga je neminovnost
- Kako srce prevazilazi medicinu
- Niš: Doček pripadnika Vojske Srbije iz Libana
- Reciklaža je u modi
- PLANIRANI RADOVI ZA PREDSTOJEĆI VIKEND
- Filmska pljačka banke
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Tragedija u Nišu: Šesdesetšestogodišnji muškarac stradao nakon pada sa zgrade u Ulici Branka Krsmanovića
- Institut „Niška Banja” otvara vrata građanima: Besplatni pregledi srca na najsavremenijem 4D ultrazvuku
- Iz GrO SNS Niš navode: Većnik opštine Medijana zatečen za volanom sa 1,6 promila alkohola
- Revitalizacija Parka Svetog Save: Moderno navodnjavanje za dugovečno zelenilo
- Niš-ekspres modernizuje prevoz: Deset novih Euro 6 autobusa na ulicama grada












