Динкићева магија - коментар листа Данас на вођење економске политике
Иако је до пре неколико месеци деловало као да ће држава у економији окренути нови лист и да ће реформе потпуно изменити досадашњи систем, сигнали који из Владе Србије стижу у последње време руше све илузије да ће доћи до заокрета.
Весник тога је и чињеница да се у државне институције и министарства враћа већина кадрова које је довео Млађан Динкић током своје суверене 13-годишње владавине у сфери у којој је прешао пут од гувернера до министра што финансија, што привреде, економије и уз то регионалног развоја.
Резултате тог сувереног пута оценили су у марту бирачи, Динкић није прешао изборни цензус, а сваки од иоле аналитичнијих економиста подсетиће да је то период у коме је српска привреда доживела дебакл. Почев од резултата приватизације, у којој је у буџет легло тек нешто више од 2,5 милијарди евра, али је при том готово свака трећа продаја поништена, а предузећа, осакаћена и опљачкана, враћена држави која сада не зна шта ће са њима. То је период у коме су падали приходи, извоз, број запослених. Период у коме се говорило о независним институцијама, правној држави, али се показало да је то за сада недостижни идеал. У међувремену, расли су порези, дугови, број незапослених, па број радника који не примају плату, а послодавце нико и не прозива а камоли кажњава. Растао је и промет на сивом и црном тржишту, док је легално потпуно обесмишљено.
Да не буде све ружна слика, привреди се и делио државни новац. Тачније, одређеним фирмама, одређеним инвеститорима, обично према тајним уговорима и из Фонда за развој, те преко банака које су сада у стечају... Привредници који су у таквом систему опстали, савршено су савладали технологију преживљавања: знало се ко "држи" које институције, кога би требало позвати, коме понешто донирати - тек да се одржи статус друштвено одговорне фирме. Знали су магију динкићевске економије која у тим условима производи профит.
Модел који је Динкић изградио прихватиле су и све владајуће коалиције које је он пратио. Ма колико гласова да освоји, био је део власти. Показује се да и сада, кад није добио поверење бирача чак ни да уђе у Скупштину, има довољно наследника који могу да наставе тим путем. Јер и они су говорили о реформама, дуже од деценије колико су провели у Немањиној и околним улицама, али нису могли да их спроведу, јер је "увек у некој од коалиција неко био против". Е, сада су сви за. А они, са довољно искуства стеченог кроз више владајућих гарнитура, једини ваљда знају шта би требало урадити. О стручности да се и не говори.
#
Млађан Динкић
Фонд за развој
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Продавала козметику без дозволе
- Ниш креира културну будућност
- Реакција СНС-а на тврдње др Милића
- Руски пијаниста Дмитриј Маслејев 11. марта у Нишу
- Временска прогноза
- Пад дилера у Нишу
- Мир, фабрика робота и плате од 1.320 евра
- Међународни дан жена
- Милић на Фејсбуку изнео своју верзију његове смене
- Донација Милшпеда за УКЦ Ниш
- Пад др Драгана Милића
- Ђаци уредили парк цркве Светог Прокопија
- Српски интернирци у Норвешкој 1942–1945.
- Топлана предложила нову цену грејања
- Семафор МСП: Повећан опрез због Блиског истока
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Вест дана у Нишу: Пад Драгана Милића - смењен са места руководиоца Клинике за кардиохирургију
- Алексиначка опозиција заказала седницу као подршку пољопривредницима, већина најављује изостанак
- Поезија која оставља траг: Представљање књиге Љубинке Бубе Вранић у Нишком културном центру
- Снимање филма о доктору Лазићу мења режим саобраћаја у Нишу
- У потпуности завршено финансирање фрескописања Храма у Дубочици
- Опозиција тражи укидање Српско - руског хуманитарног центра у Нишу, Ми – Снага народа против
- Јојке пребили Чикага: једна псовка је била довољна
- Тестирај најпопуларније игрице потпуно БЕСПЛАТНО — стартуј са free спиновима!
- Стигао извештај о угинућу шкољки
- “Леони” добио преко 50 милиона евра од државе, а сада 1.900 људи остаје без посла











