Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Југ Србије богат неметалима

rssBookmark and Share

Стара планина 13.04.2014. Танјуг

Регионална привредна комора у Нишу указује на то да југ Србије обилује неметалима што може представљати развојну шансу за овај регион.

Југ Србије богат неметалима

Финансијски обрт неметалима у свету сада је четири пута већи од финансијског обрта металима, рекао је секретар ресорног одбора за руднике и индустрију неметала Регионалне привредне коморе у Нишу Слободан Милосављевић говорећи о развојним шансама тог дела Србије.

Алексиначки крај је богат уљним шкриљцима, Заплање калцитом, Стара планина квалитетним гранитом, Копаоник базалтом, фосфата има у босилеградском крају, наводи Милосављевић коментаришући најаве да ће приоритет Србије у наредном периоду бити експлоатација уљних шклриљаца у алексиначком крају издавањем концесија, што је рекла и министарка Зорана Михајловић.

"Странци су опрезни, они најпре желе истраживачка права како би били сигурни у обим резерви, нису довољне само процене", казао је Милосављевић говорећи о резервама уљних шкриљаца у алексиначком крају.

Лично се не изјашњава о проценама да се резерве уљних шкриљаца крећу око две милијарди тона из којих би могло да се добије око 180 милиона тона нафте. Србија годишње преради и потроши, према раније објављеним подацима, око четири милиона тона нафте.

"Што се тиче истраживања уљних шкриљаца, прва датирају од пре неколико деценија, тада је нафта била јефтина и експлоатација уљних шкриљаца у нафту била је илузорна" подсећа он. Сада, када нафта поскупљује, сигурно је да се многи интересују, али су они још увек у зони истраживачких права", напомиње Милосављевић.

"Ако ме питате, да ли ће бити експлоатације, биће је. Када, ускоро, али ускоро не значи и брзо, експлоатација уљних шкриљаца није наивна ствар", наводи Милосављевић, који има богато искуство привредника.

Он указује да долази време позитивних ефеката експлоатације уљних шкриљаца, али и да та експлоатација захтева испуњавање свих захтева и стандарда заштите животне средине.

Милосављевић указује да оно што је шанса алексиначког краја са уљним шкриљцима, то је Заплања са експлоатацијом калцита.

Ранија истраживања показала су да се само у једној жици у гадзинханском крају налазе резерве од пола милијарде америчких долара, наводи Милосављевић који цитира резултате истраживања које је радио Институт за неметале и проф. др Синиша Милошевић.

Квалитет нашег гранита признају и Италијани, напомиње Милосављевић и указује још једном да су неметали шанса у будућности и да ће за 100 година експлоатација метала бити неисплатива.

"Не питајте ме како ће струја моћи да прође кроз неметал, некада нисмо ни могли да помислимо да ће керамички нож бити бољи од челичног", наводи Милосављевић.

Србија има кадрове, али нема средства за експлоатацију, а продају права на експлоатацију треба одложити до тренутка дефинисања шта тачно продајемо, сматра Милосављевић.

Да би се отпочело са експлоатацијом, треба обезбедити инфраструктуру, понудити странцима да прераду раде овде, да не извозимо само сировину, додаје он.


#   Стара планина   Јужна Србија регион   Зорана Михајловић   Копаоник   богатсво
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима