Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Кумство суве шљиве и суве вишње

rssBookmark and Share

Блаце 30.03.2014. Политика

После деценија спорадичних покушаја да се страним тржиштима организовано понуди најквалитетније воће и поврће, општине Блаце и Мерошина одлучиле да убудуће заједнички наступају у свету

Кумство суве шљиве и суве вишње

Када се у нашој земљи поведе разговор о воћарству, никада не изостане прича о богатом роду који је мало и недовољно искоришћен, или чак и пропада. Највише се говори о производњи шљива широм Србије, или вишања у нишком крају. За разлику од произвођача малине у западним крајевима земље, који су добро организовани и већ деценијама имају своје место на европском или другим иностраним тржиштима, чињеница је да су око шљиве и вишње до сада бележени само спорадични покушаји да се организовано пробију до страних потрошача.

Почетак преговора о приступању Србије Европској унији донео је југу и југозападу наше земље нове и велике могућности да у пројектима које финансира ЕУ и вишња и шљива с ових простора најзад направе добар и сигуран пут до страних тржишта. У оквиру Програма „Екс-ченч” („Ex-change 4”) и пакета подршке Европске уније градовима и општинама у Србији, ових пролећних дана започела је реализација пројекта Сува шљива и сува вишња за Европу, вредног неколико стотина хиљада евра, у којем ће први пут заједно учествовати општине Мерошина код Ниша и Блаце у поткопаоничком крају.

До фебруара следеће године ове две општине – Мерошина, позната по изузетној и квалитетној облачинској вишњи, и Блаце, чувено по високородним шљивама, биће у обавези да сачине стратешке приоритете. То значи, како је предвиђено пројектом, да ће јачати капацитете и конкуренцију међу произвођачима шљиве и вишње, али и промовисати задругарство, на које се последњих деценија потпуно заборавило.

Један од најважнијих задатака руководстава две општине свакако је да на локалном нивоу обезбеде услове за прелазак с примарне на секундарну производњу и за увођење, брендирање и пласман новог, односно готовог производа – уместо сирових, за европско тржиште припремаће се суве вишње и шљиве.

У Мерошини и Блацу захваљујући овом пројекту биће организоване стручне радионице у којима ће произвођачи шљива и вишања моћи да стекну знања о технологијама сушења воћа, органској производњи, о методама успешне борбе против биљних штеточина и стандардима у воћарству. Само на тај начин одговориће се захтевима европског тржишта и испунити високи критеријуми пробирљивих потрошача.

А да не би било пропуста у реализацији самог пројекта, општине Мерошина и Блаце, које су потписале споразум о сарадњи у воћарству, добиће и партнере из Европе: са својим искуствима у преради воћа и припреми за пласман на тржиштима западноевропских земаља произвођаче из ових крајева Србије упознаће представници општина Рајхенбах из Немачке и Колекорвино у Италији.

У овим општинама на југу и југозападу Србије кажу да, када је помоћ већ стигла „са стране”, односно из Европске уније, онда се прилика и велика шанса ни случајно не смеју пропустити. И да ће уложити максимум свог знања и могућности да покажу и докажу Европи да није погрешила што се својим пројектима определила за Мерошину и Блаце.

А да ли се могло без те помоћи и зашто раније ништа није предузето да шљива и вишња организованије крену на страна тржишта, то је већ нека друга прича.


#   Блаце   шљиве   Мерошина   вишње   сува шљива
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима