Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

РОДИТЕЉСКИ ДОДАТАК: Породиљу из Ниша шаљу у Замбију по документа!

rssBookmark and Share

27.12.2015. Ало, Курир

Гертруди Катонго Чанде, пореклом из Замбије, Министарство унутрашњих послова није услишило молбу да постане наша држављанка иако већ шест година живи у Нишу и удата је за Србина.

Илустрација профимедиа
Илустрација профимедиа

Разлог зашто не може да оствари право на родитељски додатак јесте то што је и даље страна држављанка. После њене жалбе, њеном мужу Бојану Илићу пружена је могућност да оствари родитељски додатак, али под условом да из домовине своје супруге донесе гомилу докумената.

Гертруда и Бојан нашли су се у чуду јер не могу да обезбеде тражена документа, а рок за подношење новог захтева за родитељски задатак истиче за два дана.

- Гертруда живи са мном у Нишу од 2009. године. Пре четири и по године добили смо ћерку Сару, али тада нисмо ни тражили родитељски додатак јер нисмо ни знали да на то имамо право. Сад имамо и седмомесечну Ему, па смо одлучили да затражимо новац који нам по закону припада јер сам ја без посла, а супруга прима накнаду за породиљско боловање које касни. Поднели смо захтев за родитељски додатак, приложили венчани лист, уверење о мом држављанству и доказ да је Гертруда у поступку добијања српског држављанства. Међутим, градска управа за дечију и социјалну заштиту нас је одбила, али је мене упутила да, на основу одлуке Уставног суада која предвиђа да отац детета може да оствари родитељски додатак, ако је мајка странкиња, поново поднесем захтев, али на своје име - објашњава Илић.

Бојаново олакшање због поуке надлежне управе кратко је трајало након што је видео списак документације коју треба да поднесе уз нови захтев.

- Траже ми да доставим уверење о Гертрудином држављанству, затим потврду органа старатељства да мајка непосредно брине о детету, те да њена претходна деца нису смештена у установу социјалне заштите, хранитељску породицу или дата на усвојење, као и да већ није створила право на родитељски додатак за нашу децу. Сва ова документа треба да изда држава Замбија, треба да буду преведена и оверена Хашким апостилом. Дакле, да бисмо остварили ту надокнаду од 146.000 динара треба да путујемо у Замбију да донесемо документа. То је заиста невероватан захтев - каже разочарани отац.

Гертруда такође не схвата бравуре српске администрације.

- Мени су ускратили право на родитељски додатак и упутили Бојана да он поднесе захтев. Па ако га он подноси, не разумем зашто су му потребна моја документа - чуди се Замбијка.

Министар коментарисао случај

Приликом боравка у Нишу министар Александар Вулин се осврнуо на овај случај, али је нагласио да закон мора да се поштује. Он је тада казао да Гертруда мора да прибави валидну документацију, те да јој у томе могу помоћи Амбасада Замбије и Министарство иностраних послова. Међутим, додатни проблем је и то што Замбија у Србији нема никакво дипломатско представништо.


#   Александар Вулин   брак   Центар за социјални рад   породиље   Градска управа   без посла   администрација   документација     родитељски додатак   МИП  
@VulinAleksandar @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима