Филм о Стевану Сремцу приказан у Спомен соби „Драинац" у прокупачкој Библиотеци
Прокупље 30.08.2024. Јужна Србија Инфо - редакција
Прокупачка Библиотека, од прошле године, у оквиру књижевне манифестације „Драинчеви сусрети песника“, организује емитовање документарних филмова о књижевности. Овај пут је у Спомен соби „Драинац“, приказан филм о Стевану Сремцу, а о његовом животу и делу, као и о филму, говорили су Јован Младеновић, др Горан Максимовић и др Мирјана Бојанић Ћирковић.

-Документарно уметничка врста филмова, која, поред документарног има и уже стручни, али и општи карактер, па је намењена и широкој публици. Они су најпре настајали у Совјетској Русији, а у двадесетим и тридесетим годинама прошлог века, били су пропагандног карактера. Потом су то преузели Французи и бројне западне књижевности, па су онада и Срби почели да снимају документарно уметничке филмове. И овај вечерас о Стевану Сремцу, направљен је као комбинација уметничког и документарног, тако да их може и стручна публика гледати и сазнати понешто ново о њима, а уживати може, обична књижевна публика, која то гледа из своје искључиво уметничке перспективе, рекао је др Горан Максимовић говорећи о документраним филмовима.
Сви ови документрни филмови о књижевности су имали своје премијере и на телевизијама.
-Конкретно филм о Стевану Сремцу је имао премијеру својевремено на Филмским сусретима у Нишу, тако да је сваки од оваквих документарних филмова, имао да тако кажем и ту широку презентацију, књижевној, позоришној и филмској публици. Сада их више користимо као документарни извор, за књижевне програме, као што су манифестације „Драинчеви сусрети“ и друге, да се подсетимо на живот и рад тих писаца, истакао је Максимовић.
Он је објаснио, да су овакви филмови снимани са амбицијом да могу да се приказују и као школски филмови на часовима, у оквиру методичко дидактичких јединица, које се баве транс медијалним приступом, односно, коришћењем других уметничких форми за тумачење књижевности и језика.
Документарни филм о Стевану Сремцу настао је од материјала, који је постојао у збирци Народног музеја у Нишу.Стручни консултант на њему је био Јован Младеновић, а сценарио за филм је урадио Саша Хаџитанчић.
Стеван Сремац (Сента, 11. новембар 1855 — Сокобања, 12. август 1906) био је српски писац епохе реализма и академик. Како су његови родитељи преминули док је још био дете, о Стевану се бринуо његов ујак, Јован Ђорђевић, српски књижевник. Стеван Сремац је учествовао у ратовима 1876—1878. године. Школовао се и одрастао у Београду, а почео је касно да се бави књижевношћу, у својим тридесетим годинама.
Припадао је епохи реализма, а његова најпознатија дела су Ивкова слава, Поп Ћира и поп Спира и Зона Замфирова.
#
Прокупље
Стеван Сремац
Горан Максимовић
Народна библиотека „Раде Драинац“
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Усвојен нови просторни план града Ниша
- Изненадни квар у Белотинцу, радови до 18 часова
- Радови на мрежи до 15 часова
- НОВО САОПШТЕЊЕ О ВОДОСНАБДЕВАЊУ
- Важно обавештење о водоснабдевању
- Радови на водоводној и канализационој мрежи
- 82 медаље на старту Лиге Града Ниша у теквондоу
- Временска прогноза
- „Зорба“ у Народном позоришту Ниш
- Седница Одбора за именовање
- ПРОДУЖЕТАК РАДОВА
- Чаир испуњен дечјим осмесима: 4.000 малишана плесом послало поруку о здрављу и заједништву
- „Малени цвет” и Фестивал руског филма у јуну
- Потпуна чаролија
- Радови и могући прекиди у више делова Ниша
Најновији огласи
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Саборни храм у Нишу данас обележава крсну славу Свету Тројицу - Духове - Педесетницу
- Уз благослов и песму – хор „Бранко” на Светотројичним свечаностима у Крагујевцу
- Црквено-играчки ансамбл НЦПД „Бранко“ обележио ФолкФест у Нишу својим наступом
- Возио у контра смеру на ауто-путу код Алексинца добио 15 казнених поена и девет месеци забране вожње
- Програм обележавања градске славе Ниша











