Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Novi softver otkrio poreske dužnike

rssBookmark and Share

28.12.2009. D. M. – V. V.

Vladan Luković, direktor Uprave javnih prihoda grada, ubeđen je, uprkos nerazumevanju građana, da su dugovi ispravno obračunati

Više od 200.000 Beograđana ni do danas ne bi saznalo da već godinama duguju za porez na imovinu da gradska Uprava javnih prihoda nije nabavila softver koji joj je omogućio sistemsku pretragu dokumentacije. Kada su kompjuteri pretresli podatke, ispostavilo se da su dugovanja narasla na 3.000.000.000 dinara. Imovina građana sa manjim dugom, mada je na opomenama i time zaprećeno, neće biti plenjena ako ne nađu novac za porez, ali će milionski dužnici uskoro ostati bez pokućstva ukoliko ne izmire svoje obaveze. Građani će moći da vrate dug u više rata pod uslovom da obezbede bankarsku garanciju, stave hipoteku na nepokretnost ili nađu jemca, kaže Vladan Luković, direktor beogradske Uprave javnih prihoda.

Pre nego što išta plate, građani bi, sudeći po njihovim reakcijama, voleli da im se prvo objasni otkud im dugovi kad su mislili da su porez platili. Premda ne isključuje mogućnost da se ponegde potkrala i neka greška u obračunu, Luković veruje da su bezmalo svi kojima su stigle opomene zaista bili neredovne platiše.

– Bitno je da građani dođu u opštinska odeljenja Uprave i ponesu uplatnice kako bismo sravnili stanje, videli da li su plaćali na vreme i precizno im utvrdili obavezu. Dugovi su mogli da nastanu još 2004. ili 2005. godine po bilo kom osnovu i na to se akumulirala kamata. U opomenama nismo prikazivali strukturu duga jer to u principu građanima ne znači ništa, samo bismo radili dvostruki posao i iskazivali nešto što svejedno mora da se proveri kada građani dođu na sravnjenje. Opomene nismo slali ranije jer nam sistem nije omogućavao da to radimo. Ni ubuduće ih nećemo slati svaka tri meseca, posle svakog kvartala, na koje teku kamate ako ih ne platite na vreme, nego jednom godišnje – rekao je Luković.

Plaćanje po kvartalima predstavlja četiri ravnomerne akontacije u visini prošlogodišnjeg iznosa poreza. One treba da se izmire do 15. februara za prvi kvartal, potom do 15. maja, za treći do 15. avgusta i do 15. novembra za četvrti. Kada stigne godišnje rešenje, građanin koji je do tada uredno plaćao po kvartalima treba da za 15 dana doda eventualnu novčanu razliku između prošlogodišnjeg i ovogodišnjeg poreza. Ako propusti bilo koji kvartal, od njega će se potraživati i kamate koje rastu svakog dana kašnjenja.

– Te kamate godišnje mogu da dostignu i 23 odsto. Zato preporučujemo fizičkim licima da uredno plaćaju porez na imovinu po kvartalima i na taj način izbegavaju kamatu. Ovo nije „druga afera Infostan”. Dugovi uglavnom nastaju tako što ljudi propuste kvartal i zanemare da se kamata obračunava svakodnevno. Molim obveznike da izmire dugove jer taj novac ide u budžet grada i ulaže se u razvoj, socijalne programe, infrastrukturu – navodi Luković.

Poreska rešenja, napominje Luković, uručuju se do 31. marta. Ove godine su na adrese obveznika dospela tek polovinom godine jer je Uprava čekala izradu neophodnog softvera. Kako je on sada operativan, poreska rešenja za 2010. godinu biće u poštanskim sandučićima na vreme.

Opštinska odeljenja Uprave javnih prihoda od juče rade od 8 do 20 časova radnim danom i vikendom od 8 do 15 sati.


http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Novi-softver-otkrio-poreske-duznike.sr.html


#   Gradska uprava   porez na imovinu
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima