Solarna sušara u Nišu, novi početak umesto penzije
Sa 60 godina života i tri decenije radnog staža ljudi uglavnom razmišljaju o penziji. Nišlija Siniša Milenković koji je upravo tada ostao bez posla nije čekao penziju. Odlučio je da taj momenat zapravo bude početak nove karijere.

Već je proizvodio voće, a kada je ostao bez posla odlučio je i da ga prerađuje. Za svoje potrebe ovaj voćar, inženjer mašinstva i pre svega čovek preduzimljivog duha sam je napravio sušaru - i to ekološku, solarnu.
"Konstruisao sam sušaru, našao sam proizvođača, dobio sredstva od Gradske uprave za poljoprivredu i napravio prvu sušaru. Kad sam video da to funkcioniše, onda sam patentirao", kaže Siniša Milenković.
Sada u mobilnim sušarama malog kapaciteta, uvek okrenutim suncu pored voća suši i šumske plodove. Ali, od kada su porudžbine za sušare počele da pristižu, a posao da se uvećava, oko voća pomaže supruga, koja najpre nije mnogo verovala u početke u poznim godinama.
"Nismo shvatali baš ozbiljno taj posao, mislili smo da neće to da ide. A onda kad je krenulo, i ostali su se uključili da pomognu. Bez obzira što sam otišla u penziju, ne treba čovek da sedne i da čeka da mu padne s neba, nego treba da nastavi da bude aktivan", kaže Violetka Milenković.
Iz ove radionice za tri godine izašlo je dvadesetak sušara kapaciteta od 25 do 360 kilograma, sa alternativnom energijom na struju ili drva. Porudžbine stižu i iz inostranstva, a Siniša nastavlja da usavršava svoj proizvod.
Siniša Milenković kaže da veruje u svoje ideje i da se treba boriti i pokušavati, jer ne postoji drugo rešenje.
Za sve to potrebno je i dosta ulaganja, pa zaradu od poljoprivrede Siniša usmerava u razvoj sušara, a potrebne mašine obezbedila je organizacija "Eneka". Tako, kaže, kada se veruje u ideju, ni ulaganja ni rad ne predstavljaju problem. A svakako ni godine.
#
ekologija
voće
Uprava za poljoprivredu
bez posla
sušara
Siniša Milenković
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Na jugu Srbije i dalje veoma toplo
- Vučić u Medveđi uz porodice novih domova
- Pavlović uz festival: Van Dam stiže u Niš
- Novo lice Gimnazije „9. maj“
- Najvrednije i najsvetije u životu je zdravlje
- Pijani vozači
- Parlamentarni izbori 18. ili 25. oktobra
- Vodosnabdevanje u Nišu
- Program Filmskog festivala u Nišu
- Pavlović: Tražimo novac za čišćenje deponije
- Vremenska prognoza
- Niš danas na udaru velike vrućine
- Sutra počinje Vinski bal
- Studija o eksplativosti Ekspo projekta
- Za samozapošljavanje 72 miliona dinara
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Mile Ristović: Danas nema ničeg jadnijeg nego biti Ćaci.
- Upozorenje Sektora za vanredne situacije MUP Srbije
- Požar kod Bovanskog jezera zahvatio vikend-naselje, izgorele tri vikendice
- "Srbija te zove“ stiže i u Niš: Grad najavio kamp za decu iz dijaspore
- Danilo Kocić, novinar: Kada odlazite iz rodnog kraja… (priča)
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Dan primirja u Prvom svetskom ratu
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -












