Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Višnje prerodile, samo da leda ne bude

rssBookmark and Share

Prokuplje 13.06.2014. D. Borisavljević, Politika

Ovogodišnji rod oblačinske višnje u Toplici je trideset odsto veći nego prošle godine. Nedostatak prerađivačkih kapaciteta i dalje je najveći problem. Otkupljivači se žale na visoku taksu i inspektore

Višnje prerodile, samo da leda ne bude

– Crvene se višnjici duž cele Toplice. Za desetak dana počinje berba, a to je za veliki broj poljoprivrednika glavni i najveći izvor prihoda. Ovde se u sezoni otkupi i do 30.000 tona sočne kiselkasto-slatke voćke.

Sorta oblačinska, nazvana po Oblačinskom jezeru ispod Jastrepca gde je otkrivena, veoma je rodna, ne traži neko posebno zemljište, a s obzirom na to da je niskog rasta lako se i neguje i bere.

Pred sam početak ovogodišnje berbe, u Prokuplju su se sastali krupni proizvođači i veliki otkupljivači višnje, da bi se dogovorili kako što uspešnije da obave ovaj veliki posao, koji, kako reče Miroljub Paunović, predsednik opštine, predstavlja glavnu brigu svih, od vlasti do odgajivača i berača.

Zoran Obradović iz Male Plane bavi se i gajenjem višanja i njihovim otkupom. Kaže da je ovogodišnji rod za 20–30 odsto veći nego prošle godine i da je kvalitet veoma dobar. On gaji višnju na oko osam hektara i nada se da će otkupna cena biti približna prošlogodišnjoj – 40 do 50 dinara za kilogram.

– Ima dosta problema u otkupu višanja. Visoke su komunalne takse: za svako otkupno mesto otkupljivač treba da plati po 30.000 dinara. Samo na ime toga prošle godine sam platio milion i šezdeset hiljada. Ima otkupljivača i sa po 50 otkupnih mesta, jer je ovo planinski kraj, u seoskim kućama su ostali samo stari koji ne mogu da transportuju višnju jer nemaju čime. Zbog toga moramo da imamo više otkupnih mesta – kaže Obradović.

I drugi otkupljivači istakli su ovaj problem, ali su se žalili i na postupke inspektora. Jer, oni traže mnogo papira, rekli su, koje često proizvođači nemaju. Višnje, na primer, prodaje unuk, a on nema rešenje da je od dede nasledio višnjik. Šta da se drugo uradi nego da se višnje, ipak, otkupe. Slično je i sa isplatama: samo oko trećine je ovde registrovanih domaćinstava kojim može da se plaća na bankovni račun. Ostalima se plaća u gotovu. A i na jedno i na drugo se plaća PDV, o čemu mora da se vodi komplikovana administracija – kažu otkupljivači.

Deset dinara za obrani kilogram
Berbi se raduju i berači. Mnogi od njih za desetak, petnaest dana, koliko traje berba višanja, pristojno zarade. Prošle godine im je plaćano i po 10 dinara za ubrani kilogram, a dnevno može da se tim poslom zaradi do 1.600 dinara. Zato ovamo dolaze berači iz svih krajeva: od Bele Palanke pa sve do Bujanovca. Mnoge porodice, naročito Roma, u višnjicima i spavaju.

Osnovni problem u Toplici je gde smestiti toliki rod višanja. U kraju nema prerađivača ovog voća, pa su otkupljivači primorani da ga transportuju u Aleksandrovac, Knjaževac, ili još udaljenije Valjevo, Osečinu, Koceljevu. I to, naravno, snižava otkupnu cenu.


Info

2.358 hektara u opštini Prokuplje je pod zasadima višnje
1.063 vagona višnje je otkupljeno prošle godine, a procenjuje se da će ove godine biti i celih 1.500 vagona
100.000 tona višanja sorte oblačinska, prema procenama, rodi u Srbiji godišnje, od toga skoro polovina u Toplici.


#   Prokuplje   višnje   predsednik opštine   Mala Plana   Miroljub Paunović   Oblačinsko jezero   otkupna cena
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima