Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Voće dobro rodilo, jabuka 6 dinara

rssBookmark and Share

Blace 12.09.2015. Tanjug, Topličke vesti

Rod svih voćnih vrsta u Srbiji biće veći za 10 do 20 odsto nego lani, a rekordan prinos beleži se kod jabuke.
Na otupnim mestima u blačkoj opštini cena jabuke je šest dinara za jedan kilogram.

Voće dobro rodilo, jabuka 6 dinara

Na otupnim mestima u blačkoj opštini cena jabuke je šest dinara za jedan kilogram. Berba koja je ove godine zbog velikih vrućina počela nešto ranije u odnosu na ranije godine, u punom je jeku.

S obzirom da stare sorte jabuka, koje po nepisanom pravilu rađaju svake druge godine, u odnosu na pre dve godine imaju veći rod, a cena je slična. Ako vremenske prilike voćarima koji ovo voće gaje na svom imanju budu išle na ruku, berba će potrajati do kraja oktobra.

Inače, ovogodišnji otkup počeo je sa cenom od pet da bi pre par dana cena jabuke skočila na šest dinara. Ako ova cena do kraja berbe ne bude išla uzlaznom putanjom, zarada na ovom voću i neće biti na zavidnom nivou.

Za utehu voćarima koji gaje jabuke, jeste činjenica da ovo voće u odnosu na ostalo traži dosta manje ulaganja i tretiranja tokom godine.


Voće dobro rodilo, proizvodnja veća do 20 odsto

Rod svih voćnih vrsta u Srbiji biće veći za 10 do 20 odsto nego lani, a rekordan prinos beleži se kod jabuke, izjavila je Tanjugu rukovodilac Grupe za voće, povrće i alkoholna pića Ministarstva poljoprivrede Kolinda Hrehorović.

Prema podacima sa terena, berba jagode, trešnje, višnje i kajsije je završena, dok se berba nektarine, breskve, maline, kupine i borovnice privodi kraju, odnosno obavljena je na više od 95 odsto površina, navela je Hrehorović.

U toku je intenzivna berba jabuke, kruške, šljive i leske, napomenula je Hrehorović.

"Trenutno stanje zasada jabuke ukazuje da će ovogodišnji rod dati rekordan prinos od oko 350.000 tona", naglasila je Hrehorović.

Ona je objasnila da je ostvaren prosečan prinos jabuke veći u odnosu na prošlu godinu, i bio bi i viši da izuzetno toplo vreme u julu i avgustu, nije doprinelo smanjenju prinosa, naročito u zasadima koji se ne navodnjavaju.

"Štete se pre svega manifestuju u manjoj krupnoći ploda, otpadanju ploda pred berbu i ožegotinama na plodovima pojedinih osetljivih sorti, čime je umanjen opšti kvalitet ploda", rekla je Hrehorović.

Obrano je oko 70 odsto ukupnih površina kruške predviđenih za berbu i očekuje se veći rod i bolji kvalitet plodova u odnosu na prošlu godinu, a očekuje se značajno bolji rod i kvalitet dunje, čija je berba započela, ukazala je Hrehorović.

Rod kajsije i šljive u ovoj godini je lošiji u odnosu na 2014, a razlog ovome su prvenstveno prošlogodišnji nepovoljni uslovi, bolesti sušenja grana nakon cvetanja, opadanje lisne mase i nespremno ulaženje u zimu, koji su bitno uticali na ovogodišnji rod pomenutih vrsta voćaka. 

Procene su da će rod kajsija i šljiva biti manji za oko 30 odsto. Berba breskve i nektarine je praktično završena, a očekuju se veći prinosi u odnosu na prošlu godinu. 

Rod višnje je na nivou prošlogodišnjeg, a kvalitet ploda se ocenjuje kao izuzetan, sa sadržajem suve materije čak do 22  odsto.

Rod maline u odnosnu na prošlu godinu je veći i ukupan rod se nalazi na nivou višegodišnjeg proseka. 

Procenjuje se da će ovogodišnji rod maline biti oko 66.000 tona, sa površine od oko 11.000 hektara i prosečnim prinosom po hektaru od šest tona, što je više za 7,2 odsto u odnosu na 2014. godinu.

Ovogodišnje površine pod jagodama u pojedinim regionima su povećane, pa se očekivao i viši rod. Međutim, zbog nepovoljnih vremenskih uslova u vreme berbe (padavina), smanjen je rod u odnosu na prošlu godinu.

Započeta je berba oraha, očekuje se rod i kvalitet na nivou prošle godine. Trenutno je obrano oko 30 odsto površine predviđenih za berbu lešnika i očekuje se rod na nivou prošle godine uz bolji kvalitet ploda.


#   Blace   jabuka   voćarstvo   alkoholna pića   vremenske prilike
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima