Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Radio Pirot već imao četiri neuspešne aukcije

rssBookmark and Share

Pirot 16.08.2014. Tanjug

Radio Pirot sa šestoro zaposlenih, od 2006. godine do danas, imao je četiri neuspešne aukcije na kojima nije bilo zainteresovanih kupaca, rekla je danas direktorka Olivera Kitanović, dodajući da ukoliko ne uspe najnovija privatizacija, kupovina od strane zaposlenih je možda i bolja varijanta nego stečaj, zatvaranje preduzeća i odlazak radnika na Biro za zapošljavanje.

Radio Pirot već imao četiri neuspešne aukcije


Radio Pirot je najstariji elektronski medij u Pirotu, formiran je krajem 1978. godine i radio je u okviru velikog Informativnog javnog preduzeća "Sloboda", koje je osim radio stanice, u svom sastavu imalo i istoimeni list, a kasnije i televiziju.

Kao samostalno preduzeće, Radio Pirot je počeo da posluje nakon izdvajanja iz IJP "Slobode" 2006. godine.

"U ovom trenutku ne znam ko bi mogao, generalno, da bude zainteresovan za kupovinu medija, pa i Radio Pirota. Svi znamo da su mediji u teškoj situaciji u Srbiji, ne samo javna preduzeća, nego i komercijalne radio stanice i listovi takođe", rekla je Kitanović povodom današnjeg raspisivanja javnog poziva za privatizaciju 502 preduzeća. 

Prema njenim rečima, nije stvar samo obezbediti sredstva za kupovinu bilo kog medija, već i obaveze kupca u vidu obaveznih investicija u prvih godinu dana.

Poslednji put obavezna investicija za Radio Pirot bila je 1,7 miliona dinara, podsetila je ona i ukazala da je JP Radio Pirot formiran kao preduzeće upravo radi privatizacije, izdvajanjem iz nekada velike informativne kuće IJP "Sloboda".

"Počeli smo da radimo 1. avgusta 2006. godine, a već sredinom tog meseca tadašnji ministar za privatizaciju Predrag Bubalo pokrenuo je inicijativu za privatizaciju Radio Pirota. Imali smo četiri aukcije koje su proglašene neuspešnim, jer nije bilo zainteresovanih kupaca. Ovaj spisak je možda više podsetnik za potencijalne kupce", kaže Kitanovićeva.

Po njenim rečima, ako se do jula 2015. godine za kupovinu Radio Pirota i drugih medija uopšte, niko ne javi, ostavljena je mogućnost da zaposleni postanu akcionari i vlasnici medija.

"Kupovina medijskih kuća od strane zaposlenih, na prvi pogled, čini se odličnim rešenjem. Svako ko radi u nekom preduzeću bi u nekom trenutku možda pomislio da je odlično rešenje da postane suvlasnik u svom preduzeću. Međutim, probleme može da donese finansiranje. Lako je i lepo postati suvlasnik, ali je problem gde ćete zaraditi pare i to vodi u jednu vrstu vraćanja na samoupravljanje koje ponekad i nije baš najbolje rešenje", upozorila je Kitanović.

Dakle, u ovom trenutku možda je to bolja varijanta nego stečaj, zatvaranje preduzeća i odlazak radnika na Biro za zapošljavanje, ali i nije idealno rešenje kako u nekom prvom trenutku može da se učini, kaže Kitanovićeva.

U Pirotu, na spisku od 502 preduzeća koja će se privatizovati u narednom periodu, su i Televizija Pirot i kompanija "Prvi maj".


#   Pirot   Radio Pirot   Olivera Kitanović   aukcije
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima