Čuvaju od nestanka tajnu pirotskog ćilima
21.07.2013. Autor: Agencija TANJUG
Udruženje za negovanje starih i umetničkih zanata "Grlica" iz Pirota organizovalo je u dvorištvu Muzeja Ponišavlja školu ćilimarstva koju je pohađalo tridesetak mališana, učenika pirotskih osnovnih škola.

Po rečima Slavice Ćirić, iz "Grlice", koja je držala predavanja proteklih desetak dana, koliko je trajala škola, deca su pokazala izuzetno interesovanje za zanatom koji uveliko nestaje a kojim su se vekovima unazad bavile Piroćanke.
"Pre Drugog svetskog rata više od 5.000 Piroćanki bavilo se tkanjem, a danas svega dvadesetak i to uglavnom starijih od 80 godina. U zadruzi ''Damsko srce'' imamo petnaestak žena koje se bave izradom pirotskog ćilima."
Nekada davno, podsetila je Ćirić, devojka koja nije znala da tka nije mogla da se uda pa su devojčice od malena učile zanat koji se prenosio s kolena na koleno.
To danas nije slučaj pa udruženje pokušava da kroz ovakve škole sačuva tajnu pirotskog ćilima od nestanka.
"Deca su vrlo brzo savladala osnove tkanja. Izgleda da je jednostavno proradio taj gen u njima i moram priznati da smo iznenađeni koliko brzo savladavaju osnove ćilimarstva," rekla je Ćirić napominjući a su deca učila da tkaju na velikom i malom razboju a da je među polaznicima je bilo o i dečaka.
"Ovu školu organizujemo svake godine u okviru Pirotskog kulturnog leta," navodi Ćirićeva.
Jedna od polaznica, desetogodišnja Anđelija Petrović kaže da je na razboju naučila da tka neke lakše predmete poput šalova.
"Nastaviću da se bavim tkanjem zato što sam zavolela taj zanat-kaže Anđelija, koja treba uskoro da krene u četvrti razred."
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Kvar u Gornjem Matejevcu
- Prvi dečji festival folklora „Polje božurova“
- VAŽNO OBAVEŠTENjE
- Vremenska prognoza
- Budući bogoslovi već položili prijemni
- Počela mala matura
- Obeležena godišnjica Bitke na Košarama
- Zaplenjeni kokain, marihuana, oružje i novac
- Evropska akcija kontrole vozača:
- Niš planira novi tehnološki razvoj
- Novi prekidi u vodosnabdevanju
- Osmaci od ponedeljka na maloj maturi
- Najlepša slika jednog grada su deca
- Od vrtića do komunalnih pitanja
- Počinju „Filmovi na putu“
Najnoviji oglasi
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Uz blagoslov i pesmu – hor „Branko” na Svetotrojičnim svečanostima u Kragujevcu
- Crkveno-igrački ansambl NCPD „Branko“ obeležio FolkFest u Nišu svojim nastupom
- Premijer obišao kancelariju u Nišu
- Novi konkursi za čelne pozicije u četiri niške ustanove kulture
- Nikolić prvi put za govornicom gradskog parlamenta












