Kuršumlija: Dela dobrog poštara odjekuju svetom
Kuršumlijska Banja 16.10.2013. Autor: bangkokpost.com
Kada je Filip Filipović imenovan za poštara u udaljenim selima na planinama Južne Srbije, ubrzo je shvatio da će morati da nosi više od pisama.

"Znao sam da neću moći da okrenem glavu i budem slep za stvarnost, za stanje u kom žive ova deca, bez ičega, i usamljeni i napušteni stariji ljudi”, kaže ovaj 30-godišnjak, o kom je priču objavio i tajlandski "Bangkok post".
Filipović pokriva nekoliko desetina sela na granici uz Kosovo i putuje makadamima iz pošte u Kuršumlijskoj banji.
“Kada sam video da deca moraju da pešače do škole 10 – 15 kilometara svakog dana, da žive bez vode i struje, često u jednoj sobi s roditeljima, odlučio sam da nekako pomognem”, rekao je on.
Kuršumlijska banja jedna je od najstarijih banja u Srbiji, ali je zatvorena od 2007.
Filipović je imao 28 godina kada se preselio iz Kuršumlije u Kuršumlijsku banju.
“Rekao sam sebi da moram nešto da uradim. Na nekoliko kilometara od civilizacije 21. veka imamo zaboravljene ljude koji su u 19. veku”, kaže on.
Počeo je tako što je renovirao poštu u trošnoj zgradi u kojoj se nalazi i lokalna osnovna škola, a za poduhvat je uložio sopstveni novac.
U isto vreme, od svoje plate, koja iznosi jedva 300 evra mesečno, donosio je čokolade i slatkiše deci u dalekim selima.
“Nema više prodavnica u selima, pa stanovnicima kupujem šta im treba”, kaže ovaj mladi čovek.
“On je naš anđeo čuvar”, kaže Marika Pavić, zahvalna 70-godišnjakinja, koju Filipović posećuje svakodnevno.
Oko podneva kuca na vrata porodice Dragićević, gde pravi kupatilo, budući da ga nisu imali. On vozi u školu i njihovu decu Milomira (7) i Radomira (9) kako ne bi pešačili osam kilometara.
On se tu ne zaustavlja.
Već dve godine finansira, organizuje i pomaže renoviranje jedine učionice u lokalnoj školi u kojoj se školuje šest dečaka starosti od sedam do 11 godina.
Prošle godine prvi put su išli na jednodnevnu ekskurziju do Jagodine i Kruševca, organizovanu o poštarevom trošku.
Filipović im je kupio školske torbe, sveske i olovke i našao sredstva za šest računara.
On je obnovio poljske toalete u dvorištu, a tokom godišnjeg odmora ovog leta je napravio igralište za đake.
“Kad sam video ljuljaške, rekao sam mu: ‘Ti si najbolji, bolji i od Deda Mraza”, kaže Aleksandar (8), jedan od đaka.
“Dve ljuljaške i tobogan. Za decu iz gradova to je sigurno ništa, ali za njih je to promenilo čitav svemir”, smeje se poštar.
#
Kuršumlijska Banja
Deda Mraz
bez vode
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Vremenska prognoza
- Niš danas na udaru velike vrućine: Temperatura se približava 40 stepeni
- Sutra počinje Vinski bal
- Studija o eksplativosti Ekspo projekta
- Za samozapošljavanje 72 miliona dinara
- Toplovod stiže pre novih zgrada
- Pohod na Kukavicu
- Tragovi stvaranja
- Za aktivnu i kreativnu starost
- Više niških ulica danas bez vode
- Napao maloletnika u Prokuplju
- Suvi Do dobija uređenu Ulicu Maršala Tita
- Ruski „Iljušin“ sleteo u Niš
- Nova bolnica – najvažnija vest iz Toplice
- „Sitroenom“ sletela sa puta i usmrtila staricu
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Mile Ristović: Danas nema ničeg jadnijeg nego biti Ćaci.
- Upozorenje Sektora za vanredne situacije MUP Srbije
- Požar kod Bovanskog jezera zahvatio vikend-naselje, izgorele tri vikendice
- Danilo Kocić, novinar: Kada odlazite iz rodnog kraja… (priča)
- "Srbija te zove“ stiže i u Niš: Grad najavio kamp za decu iz dijaspore
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Dan primirja u Prvom svetskom ratu
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -












